STRONA GŁÓWNA | MOSURA POLSKA | LINKI | KONTAKT | GALERIA | CIEKAWOSTKI | O HODOWLI | OFERTA | AKTUALNOŚĆI | MAPA STRONY
 
#

Archiwum 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016

 

Grudzień 2011

 

 

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia a także Nowego Roku życzymy wszystkim naszym klientom a także wszystki pasjonatom krewetek Wesołych Świąt i spełnienia wszystkich marzeń w tym Nowym 2012 Roku.W przyszłym roku (prawdopodobnie już w lutym) będzie można zakupić w moim sklepie podłoże dla krewetek linii BWS, które będzie oferowane w workach 8kg

a także cały asortyment Aqua Tropica, którego Garnella jest wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski.


-------------------------------------------------

 

 

 

 

Listopad 2011

 

Od 1 grudnia Garnella stanie się wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski produktów Aqua Tropica, wszystkie chętne podmioty zapraszamy do współpracy.

 

 

Listopad to miesiąc w którym Garnella obchodzi swoje 2 urodziny , z tego powodu na allegro a także od 1 do 5 grudnia w sklepie Swiat krewetek mnóstwo promocji cenowych na krewetki, na które serdecznie zapraszamy.

Dwa upłynęły bardzo szybko, ale jest się czym pochwalić . Garnella jest wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski produktów Mosura, BWS i Aqua Tropica, a także Ebi Gold i produktów dla krewetek Aquamax. Hodowla liczy obecnie 83 zbiorniki z krewetkami i 1 zbiornik morski, posiadamy kilka tysięcy krewetek.

W naszym kraju Garnella jako pierwsza posiadała w swoich zbiornikach (w kolejności chronologicznej) Blue Pearl, Blue Bee, Taiwan Bee (Panda , Kinkg Kong, Wine Red , Red Ruby i Blue Bolt) a także Taiwan Pinto, Sakura Orange, Sakura Schoko, Red i Blue Rili.

 

 

Już za kilka dni będą dostępne w sprzedaży w naszym sklepie produkty dla krewetek niemieckiej firmy Aqua Tropica.

Nowością na rynku będą leki dla krewetek przeciw bakteryjne, pasożytnicze i grzybiczne, przy których powstawaniu udział mieli także niemcy z crustakrankheiten, która jest dla wielu autorytetem jeśli chodzi o infekcje i choroby krewetek.

Oferte uzupełnią 100% naturalne pokarmy w zróżnicowanym asortymencie, a także witaminy i minerały.

 

 

 

 

-------------------------------------------------

 

 

Październik 2011

 

Miesiąc upłynął w mgnieniu oka, powoli wszystkie 83 zbiorniki hodowli zaczynają tętnić życiem, a trzeba było zasiedlić 32 nowe baniaki i przy okazji zrestartować podobną ilość, do końca roku pojawi się kolejny filmik aktualizujący stan naszej hodowli.

Prawie połowę bo około 40 baniaków zajęły "cryształki" tj Black i Red Bee róźnych gradacji i Taiwan Bee. Większość zalane jest podłożem Ebi Gold, ale sporo jest także nowej Ady Amazonii NEW zwykłej i powder, także kilka eksperymentalnie zalane zostało Adą Malayą .... . Podłoża mnie satysfakcjonują mnie bo spełniają swoją rolę a i krewetki czują sie na nich bardzo dobrze.

Kilka zbiorników dla heteropod zalałem podłożem zakupionym z Allegro (Aquarium Substrate) , które można zakupić chyba w całej palecie kolorów, sprzedawca w opisie bardzo polecał je chwaląc ich zalety. Wydawalo mi się że powinno byc dobre, bo i cena nie jest niska. Niestety podłoże kompletnie u mnie sie nie sprawdziło, zawyżało twardości (o czym nie ma słowa w opisie) i przewodność elektryczną, co dla mnie tego typu rzecz eliminuje podłoże z użycia, a do tego strasznie się pieniło (jakby posiadało mnóstwo substancji białkowych), podłoże zostało usunięte po 2 miesiącach bytności w baniakach i do ostatnich "swoich" dni pieniło i męciło wodę i dość poważnie podnosiło twardości i przewodność. Może podłoże sprawdza sie lepiej w większych baniakach z rybami, u mnie zostało użyte w 35l i 45l i jak pisałem wyżej bez sukcesu.

 

 

Miesiąc rozpoczynam od kolejnych fotek krewetek, tym razem pod obiektyw poszły mniej docenione Taiwany koloru czerwonego, dla wielu osób Taiwany kojarzą się z czarnymi Pandami i Kingkongami zapominając że czerwień dla tej odmiany jest równie ładna jak nie ładniejsza.

Doczekałem się już pokolenia F2 w moich zbiornikach tego koloru, a populacja obecnie liczy około 50-60sztuk i trafiła po przeprowadzce do własnego zbiornika. Niestety mimo stada liczącego ponad 50 sztuk to nadal liczebnie 3 razy mniej od posiadanych w kolorze czarnych. Taiwany czerwone Red Ruby jak i Wine redy (czerwone pandy) trzymam na podłożu Ada Amazonia NEW z bardzo niskimi parametrami przewodności poniżej 200uS (100ppm) i PH poniżej 6.

 

Kilka fotek naszych "redek" Taiwanów

 

 

 

-------------------------------------------------

 

 

 

Wrzesień 2011

 

Informujemy że po 5 października nastąpi podwyżka cen produktów dla krewetek (Mosura, Ebi Gold, BWS).

Wzrost cen jest wynikiem ciągłej tendencji wzrostowej dolara i euro w stosunku do złotówki, obecnie dolar i euro są droższe o około 40-45gr. Przewidywany wzrost cen 4-9zł.

Przykładowo Mosura Food - obecna cena 55zł => cena po 5 października 59zł

 

Ostatnio kilka osób mnie pytało o yellow "championy" z allegro, które niedawno pojawiły się na sprzedaż "pozoobotaniczne", od razu na usta nasuwa się slogan "Marketing ponad wszystko", jeśli chodzi o fakty to faktem jest że te krewetki wygrały swoją grupe, ale idąc dalej za faktami to faktem jest też to że rywalizowały tylko z jeszcze tylko jednymi Yellowkami, które akurat według mnie były ładniejsze, ale mniejsze. W grupie tej także były sakury i powinny być Rili ale jak już pisałem zostały nie wiem czemu przeniesione do kategorii OPEN. Reasumując , czy wygrane krewetki które praktycznie nie miały żadnej ilościowej konkurencji z powodu braku chętnych można nazywać championami ? ta nazwa się raczej kojarzy z wygraniem kategorii na Mistrzostwach w Hannowerze, gdzie konkurencja jest niesamowita, a krewetek uczestniczących w kazdej ocenianej grupie jest mnóstwo, a we Wrocławiu praktycznie jej nie było wcale. Teraz w takim razie tylko czekać aż zwycięzca kategorii Tiger wystawi także swoje krewetki jako "championy" dodam tylko że w tej kategorii startował tylko jeden uczestnik - zwycięzca :)

 

Miesiąc wrzesień także owocował w imprezy związane z krewetkami ; na początku była Zoo-botanica we Wrocławiu a poźniej wystawa krewetek w Szczecinie. Jak bardzo różniły się te imprezy praktycznie pod każdym względem.

Kilka słów na temat tych imprez. Na Zoobatanice byłem gościem i zajrzałem w niedziele. Jak na różnorodność wystawionych tematów , sama akwarystyka zajmowała mało miejsca i do tego niestety poza kilkoma wyjątkami "szału nie robiła", ale przejdę do samych "Mistrzostw krewetek" bo jakby one mnie najbardziej interesowały a szczególnie ich główni bohaterowie tj krewetki i ich właściciele. Niestety krótko mówiąc byłem na całej linii zawiedziony, krewetki uczestniczące w turnieju poza yellowkami były słabe, do tego ich mała liczba nie dawała szans na nawet najmniejszą rywalizacje. Z tego co policzyłem to występowało 4-5 "hodowców" który zajęli 12-13 zbiorników konkursowych - przy takiej ilości to szkoda w ogóle takie coś organizować. Podczas samego turnieju doszło do kilku kuriozalnych rzeczy , pierwsza z nich to przeprowadzenie i nagrodzenie kategorii "Tiger" w której brał udział jeden chętny, do tego każdy z tych 3 tigerów był z innej parafii, różniły się wszystkim czym mogły (kolor, wielkość) , ale cóż zwycięstwo w kategorii w której startował jeden chętny musi być wartościujące .... rok wcześniej w podobnym przypadku nie doszło do nagrodzenia uczestnika, druga rzecz to zaliczenie Neocaridiny Rili do kategorii OPEN, wiec po co robić kategorie Neocaridina skoro takie krewetki przerzuca się do innej kategorii , w której powinny brać udział krewetki niesklasyfikowane w żabnej innej grupie. Na koniec chciałbym napisać że najładniejsze krewetki które tam widziałem podczas tej imprezy były w zbiornikach Noviny i każda z tych krewetek była o niebo ładniejsza od tych konkursowych.

Mam nadzieje że w przyszłym roku organizatorzy (firma Wigor) sciągnie do uczestnictwa w turnieju (to lepsza nazwa od Mistrzostw) hodowców którzy mają coś do pokazania , a jest ich nie mało , ale motywacją musi być odpowiednia oprawa, reklama dwustronna a także na innym poziomie nagrody, bo jeśli organizatorzy będą nas hodowców traktować podmiotowo, to nie wiem czy taka formuła tej poniekąd ciekawej zabawy zda egzamin za rok.

 

Wystawa w Szczecinie była przeciwieństwem imprezy we Wrocławiu, organizatorzy dwoili się i troili by zdobyć jak najwięcej nagród a końcowo pula ich wynosiła ponad 7 tys zł - to imponujące, ale i widać było to po aranżacjach w kostkach które w tym roku były zdecydowanie lepsze od zeszłorocznych. Frekwencja wystawców w tym roku była nieco większa jak w zeszłym a więc tendencja wzrostowa optymistycznie napawa na przyszły rok.

Dziękuję organizatorom ( w szczególności Iwonce i Sławkowi) za wspaniałą impreze .....

Jak było naprawdę można to zobaczyć na stronie www.akwa-mania.mud.pl

 

Nasz regał z 3 zbiornikami i roll-upy boczne

 

Wrzesień rozpoczął się zakończeniem przeprowadzki do nowego pomieszczenia , zostały jeszcze do przeniesienia media (internet, telefon) i będzie finał.

A najlizszym czasie gdy po zalewam wszystkie zbiorniki (spora ilość zbiorników została zrestartowana) to wstawie kilka zdjęć, a w listopadzie z okazji 2 rocznicy istnienia hodowli planuje zlecić następny filmik z hodowli.

 

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------

 

 

Sierpień 2011

 

 

Sierpień upływa pod znakiem przygotowywania do wystawy ale także przeprowadzki do większenia pomieszczenia całej hodowli.

Obecnie w nowym pokoju znajdują się już dwa nowe regały z 32 nowymi zbiornikami które już są w większości zalane a w 19 baniakach są już początkowe stada krewetek (minimum 50sztuk na 35-40litrowy baniak) i maja sie dobrze. Jak wspominałem wcześniej w zbiornikach znajdują się gąbkowe filtry sera l60 z podłoża skorzystałem z Ady Amazonii New , Akadamy a także Aquarium Substrate którego zachowanie wciąż monitoruje. Do nowych 19 baniaków trafiły Red Bee różnych gradacji (10 baniaków) a także Red Sakura Taiwan , Orange sakura a także 2 warianty kolorystyczne Rilli i Yellow super (neon).

Parametry które zachowuje na Adzie i Akadamie dla nowych stad Crystali to PH 6 , GH 4, Leitwert 200-250uS.
O nowym podłożu zakupionym na Allegro Aquarium Substrate napisze słów kilka nieco poźniej.
W tym czasie przeniosłem także ze starego pomieszczenia jeden z trzech regałów (7 godzinna operacja) , następny planuje przenieść na dniach a całość przeprowadzki zakończyć do 5go września. W listopadzie z okazji II rocznicy istnienia hodowli Garnella ukaże się nowy filmik "Garnella bez tajemnic 2" , a także będzie mnóstwo ciekawych promocji w naszym sklepie www.swiatkrewetek.pl

 

Odnośnie wystawy to całość z tego co "słyszę" :) od organizatorów jest już w fazie finału więć już tylko przed nami The Final Countdown do 16go.

 

W tym roku po zeszłorocznej absencji miałem nadzieję na konfrontacje z innymi "hodowcami" a szczególnie z tymi którzy tak wiele złych i kłamliwych rzeczy mówili przez ostatni rok na temat mojej hodowli, szkoda że gdy pojawiła się okazja do pokazania że jest się lepszym ode mnie i udowodnienia swoich teorii

na różne tematy związane z moja hodowlą, żaden z nich nie podjął wyzwania a co więcej , użyli przeróżnych wykrętów i tłumaczeń by nie wystąpić , czyżby jednak nie mieli co pokazać, a ich opinie to tylko typowa zazdrość .....
Reasumując i zamykając ten temat, wszystkich którzy uważają lub mają wątpliwości co do ilości moich regałów i zbiorników, a także ilości zdrowych i bardzo dobrej jakości krewetek i mnożących się u mnie ich potomstwa zapraszam do obejrzenia hodowli.

 

Na dzień obecny posiadamy 82 zbiorniki dla krewetek i 1 akwarium morskie.

 

 

 

 

 

 

Miesiąc ten zaczynamy od zaproszenia na impreze roku "świata krewetkowego"

 

Jest nam jeszcze bardziej miło z tego powodu gdyż w tym roku jesteśmy jako hodowla GARNELLA w kręgu sponsorów strategicznych, a także w tym roku zgodnie z obietnicą daną organizatorom rok temu będziemy wystawcami. Planujemy wystawić regał z 3 zbiornikami krewetek, cały czas zastanawiamy się nad obsadą baniaczków ale pod uwagę bierzemy :Taiwan Bee, Black Tiger BT0, Crystal Pure Red, Blue i Red Rili lub Crystal Mosura K14 (SSSS).

więcej informacji na temat wystawy na www.wkia.pl

 

 

Do zobaczenia w Szczecinie

 

 

 

-------------------------------------------------

 

 

Lipiec 2011

 

Na sam koniec miesiąca zebrałem się by zrobić kilka fotek mojego baniaczka morskiego, bo już coniektórzy napewno go spisali na straty, a tu niespodzianka. Zbiornik ma się dość dobrze biorąc pod uwagę że mam dla niego naprawde mało czasu i do tego moja wiedza przy jego starcie była niewielka. Nie uniknąłem rzecz jasna kilku błędów a najważniejszym z nich była pewność siebie która przejawiła się zaprzestaniem testów wody. Niestety przyrost wapnia proprocjionalnie obniżał KH w baniaku i przypłaciłem to odejściem na "wieczną rafę" kilku korali, na szczęście zauważywszy że jest coś nie tak (robiąc testy KH było tylko 5) szybko zareagowałem i było w porządku. Straciłem także gorgonie niefoto , ale to nie jest żadna niespodzianka bo tego można było się spodziewać, gdyż ona razczej lubi "tonąć" w pokarmie, a ja nie chciałem mieć klęski NO3 i PO4. Stan ryb nie zmienił się więc to maly sukces że przez 8 miesięcy nie straciłem żadnej sztuki a rosną jak na drożdżach. Korali jak już pisałem kilka sztuk straciłem a także kilka sztuk dokupiłem, choć to nie był dobry pomysł gdyż to co jest pięknie zdrowo rośnie. Kilka fotek mojego baniaczka, oceńcie sami ......

 

 

 

 

 

 

Kilka nowości które już są w sprzedaży detalicznej i hurtowej.

 

od lewej BWS Humic i dalej Mosura TDS UP, Mosura PH DOWN, Mosura Shrimpton, Mosura Mineral Plus Ultra i Mosura TDS Meter

 

 

 

 

 

 

Niestety ostatnio co raz bardziej daje się zauważyć złą tendencje u młodych kupujących krewetki, bez jakichkolwiek wyrzutów starają się wyłudzać krewetki, po zakupach na allegro, po jakimś czasie po zakupie krewetek nagle przestaja się podobać i następuje próba wyłudzenia kolejnych krewetek , oczywiście nie odbywa się to na zasadzie prośby czy argumentów, ale szantażem "jeśli mi Pan nie wyśle to ja zrobię zdjęcia i pokaże na wszystkich forach jaki mi Pan "odrzut" sprzedał, a wie Pan ze zdjeciem czy na zdjeciu mozna pokazac wszystko i popsuje Panu opinie " - SZOK w jakim kierunku to idzie ? .... Niedługo trzebaby płacić "haracz krewetkowy" by mieć dobra opinie na forach, ale idąc dalej co to jest dobra opinia na forach ? Przecież to nic innego jak zdanie "hodowców" (ale o samych ich nieco pożniej) którzy w ten sposób próbują zdyskredytowac niewygodną konkurencje, zamiast postarać się pokazać że ma sie ładniejsze krewetki, lub ma sie ich wiecej , lub prowadzi się wiele selekcji , to nie .... u nas konkurowanie polega na obrzucaniu "błotem" tych lepszych, tych którzy inwestują w rozwój hodowli rozwijając się cały czas, powiększając ilość populacji , zbiorników, sprowadzając nowe odmiany krewetek , nowe specyfiki do pielęgnacji itp

Wymyśla się insynuacje o chorobach , krewetkach z Niemiec , braku mnożenia itp. Co ciekawe że w moim przypadku najgorszą opinie o hodowli mają Ci którzy nigdy jej nie widzieli . W Polsce jakby dobrze policzyć wszystkich "mądrali hodowców" na forach którzy słyną z radosnej twórczości na nich, to okazałoby się że mamy ich setki , co jeden to mądrzejszy. Gdyby tylko wprowadzić jakieś podstawowe normy by nosić miano hodowcy krewetek np ilość zbiorników to osób które mają ponad 10 baniaków z krewetkami już jest tylko kilkunastu, osób powyżej 20 zbiorników z krewetkami już jest kilku, a powyżej 50 , to pewnie 2-3 osoby. Gdyby zrobić kategorie liczebności populacji krewetek w baniakach podział wyglądałby bardzo podobnie. Czy osoba która ma 2-3 zbiorniki na biurku czy na szafce ma hodowle krewetek czy tylko 3 zbiorniki z krewetkami ?? Niestety fora (może nie wszystkie) próbują faworyzować zazwyczaj interesy administratórów, moderatorów lub grupy kolegów trzymających krewetki (celowo nie używam słowa hodowca , bo co to za hodowca) i stały sie niestety opiniotwórczymi gniotami z recenzjami które mało maja wspólnego z obiektywizmem i są narzędziem do szkalowania innych.

Mam nadzieje że kiedyś to sie zmieni.

 

 

Nowy regał zostanie zalany już na dniach , doprowadziłem już do niego wężyki które bedą łączyć pompe z filtrami.

 

 

Lipiec zaczynam od mocnego uderzenia w przeprowadzce do nowego pomieszczenia. Dziś doszedł pierwszy z dwóch nowych regałów (zdjecie 1), w którym docelowo znajdzie się 19 zbiorników (zdjęcie 2) 15 sztuk - 38litrowych które w większości będą przeznaczone do selekcji, a 4 sztuki 45litrowe. Jak już pisałem wcześniej oświetlenie będzie 4x58W Philips Aquarelle 10000K (dziś będzie montowane) , filtracja w większości gąbkowa (zdjęcie 3), podłoża przewiduje we wszystkich baniakach lub większej częście Ada Amazonia i Ada Amazonia New (zdjecie 4). Ostatnie zdjęcie pokazuje rzut czeście pokoju pod hodowle a także już stojący regał z 6 baniakami który przeznaczony jest na rzadkie mchy i Stripes które już tam "mieszkają".
zz1 zz2 zz3 zz4 zz5

 

-------------------------------------------------

 

 

Czerwiec 2011

 

 

W lipcu także szykują się nowe ciekawe premiery w sprzedaży.

- Mosura TDS UP produkt podnoszący przewodność elektryczną i jak zapewnia producent nie będzie diamentralnie zmieniał przy tym GH, więc to bardzo ciekawy specyfik
- Mosura PH DOWN produkt obniżający odczyn wody, napewno ucieszy on wszystkich posiadaczy crystali na kranowej wodzie o wysokim PH
- Mosura SHRIMPTON szczególnie dla osób rozmnążających lub próbujących mnożyć krewetki słonowodne, pokarm dla larw
- Mosura TDS METER urządzenie mierzące przewodność elektryczną TDS - ważna jednostka w hodowli.

Wszystkie wymienione nowości w sprzedaży już na początku lipca.

 

Większy pokój do którego zostanie przeprowadzona hodowla już jest gotowy na przyjęcie nowych regałów. Po położeniu płytek na podłodze (większa wygoda, komfort i bezpieczeństwo) pomalowany został sufit i ściany na nowy kolor. Nowe pomieszczenie hodowli będzie większe o 6m2 i dzięki temu dojdą 2 regały z 31 zbiornikami. Pierwszy nowy regał z 19 akwariami do zalania zostanie umiejscowiony już pod koniec tego tygodnia a większość tych baniaków planuje zalać w przyszłym tygodniu niech spokojnie dojrzewają. Podłoża które wykorzystam przy tych 19 nowych baniakach to : Ada Amazonia New, Ebi Gold Shrimp Soil i Akadama, filtracja gąbkowa podłączona pod główną pompe. W nowym miejscu 2 duże pompy (9000l/h i 4800l/h) będą obsługiwać większość filtrów hodowli. Na pierwszy z nowych regałów czeka już oświetlenie 4 x 58W Philips Aquarelle 10000K obsługiwane dwoma elektronicznymi statecznikami Tridonic.

 

W tym miesiącu także zawitało do nas kilka nowych gatunków krewetek.

Pierwsze które pokaże to nowa forma barwna Taiwan Bee, którą nazwano w Niemczech - PINTO, obecnie już nie tylko Astrid posiada te odmianę w swoich zbiornikach i ją mnoży, mi udało się zakupić kilka młodych sztuk na próbe od jednego z hodowców Niemieckich który także miał Pinto w kolorze czerwonym.

TAIWAN BEE - PINTO
pinto1 pinto2 pinto3 pinto4 pinto5 pinto6 pinto7 pinto8 pinto9 pinto10

 

Następnie spore stado prosto z Tajwanu pięknych Sakur. Przypominają zupełnie Championy sprzed 2 lat które cieszyły się taka popularnością.
sakura1 sakura2 sakura3 sakura4 sakura5

Otrzymalem także 2 formy kolorystyczne krewetki Rili: znana już w Polsce forma czerwona - Red Rili i forma niebieska która w Polsce jest nowością - Blue Rili.
Obecnie posadam 2 linie czerwonej : linie którą stadko kilka miesięcy temu przywiozłem z Niemiec i mam już własne F2 a także teraz gen z Tajwanu.
Na zdjęciach nie widać jeszcze dobrze natężenia czerwieni i kontrastu z przezroczystością gdyż krewetki nie sa po podróży jeszcze wybarwione .
RED RILI
rillired1 rellired2 rellired3 rillired4 rellired5 rellired6 rillired7 rellired8 rillired9 rellired10

BLUE RILI
bluer1 bluer2 bluer3 bluer4 bluer5 bluer6 bluer7 bluer8 bluer9 bluer10 bluer11 bluer12 bluer13 bluer14 bluer15

Dziś chciałbym wszystkim zaprezentować "małe" postępy w selekcji Crystala pod kątem pokrycia czerwienią,którą już od jakiegoś czasu robię.
Młode które się rodzą są co raz bardziej pokryte tylko barwą czerwoną i można częściej zobaczyć podobne formy do Taiwan Bee jeśli chodzi o wystepowanie bieli (extreme, one i multi strip).
Obecnie "odpad" czyli osobniki z dużymi miejscami bieli a także przezroczystości jest w granicach około 50% , wcześniej było ich dużo więcej, więc idzie ku dobremu.

Kilka zdjęć wyselekcjonowanych osobników z pokoleń F1 i F2
purered1 purered2 purered3 purered4 purered5 purered6 purered7 purered8 purered9 purred10 purered11 purered12 purered13 purered14 purered15 purere16 purered17 purered18 purered19 purered20

 

Kilka dni temu pokazałem zdjęcie Pandy o formie "Mosura" a dziś już mogę Wam pokazać Pande Mosure Crown i prawie Smile. To bardzo rzadka forma i tym razem z całą pewnością pierwsza w Polsce.
o1 o2 o3 o4 o5Lightbox Example by VisualLightBox.com v4.0

 

Wreszcie jest !

Udało się uchwycić na zdjęciu malutką pande o bardzo rzadkiej formie "Mosura"

Z całą pewnością uważam że jest to jedna z pierwszych pand "Mosura" jeśli nie pierwsza urodzona w Polsce.

 

 

Od miesiąca w hodowli trwa reorganizacja mająca na celu przygotowanie się do przeprowadzki do nowego większego pokoju, dzięki temu hodowla powiększy się o następnych 30 zbiorników i będzie liczyć ponad 80 baniaków. Zmiany też obejmują restarty starszych baniaków na nowe, już pod kątem nowych parametrów wody dla niektórych gatunków. Przetestowaliśmy także nowy produkt ADY Amazonia New ( w wersji normalnej gdyż powder nie jest dostępny jeszcze na rynku) i efekty sa zadowalające , obecnie na tym podłożu zalane są 3 zbiorniki i mimo zalania wodą kranową po kilka dniach PH jest 6.2-6.4 a GH 3.

Docelowo w nowych regałach będzie więcej zbiorników zalanych tym podłożem , a może będzie już także powder....

Nowa koncepcja odnośnie kilku wybranych zbiorników pt "deszczówka" zaczyna przynosić wymierne efekty.

Poza zmianą parametrów (celowy zabieg) widać mocniejsze wybarwienie się crystali a także spadek śmiertelności i większą przeżywalność młodych.

Nabyłem specjalne filtry "łapiące" i filtrujące z zabrudzeń wodę deszczową którą później jeszcze "przepuszczam" przez torf, dzięki temu otrzymuje super czystą wodę (bardziej czysta niż RO - zbieram wodę deszczową 7uS a Ro u mnie ma 24uS) i w dodatku biologiczną w przeciwieństwie do RO. Przy następnych podmianach rozszerze ilość baniaków do podmiany tym sposobem. Zimą będę korzystał z wody RO przepuszczoną przez torf zmieszaną z "leżakującą" w torfie woda kranową.

Po przeprowadzce za jakieś 2-3 miesiące (tyle czasu planuje przeprowadzke i dostawienie 2 nowych regałów z zalaniem baniaków , zadecydowałem że nie chcę wprowadzać się w lato , gdyż stacjonarną nową klimatyzacje w tym pomieszczeniu będę miał dopiero na wiosne) kiedy już wszystko będzie funkcjonować zaprezentujemy nowy filmik "Garnella bez tajemnic 2" z okazji 2 rocznicy istnienia hodowli.

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------

 

 

 

Maj 2011

 

W maju byłem także odwiedzić "starych" i nowych znajomych u naszych zachodnich sąsiadów. Jak zwykle odwiedziłem Karin i jej zięcia Niela u których zawsze poza zakupami można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat hodowli, a także odpocząć po trudach podróży (750km).

Karin i Niel co roku odnoszą wiele sukcesów na Mistrzostwach w Hanowerze.

Wcześniej odwiedziłem (pierwszy raz) Astrid Weber która wyselekcjonowała nową odmianę barwną Taiwan Bee - "Pinto", a także corocznie zdobywa miejsca "medalowe" na Mistrzostwach Świata krewetek w Hanowerze.

W planie tej podróży także były odwiedziny hodowcy który niczym nie ustępuję opisanym poprzednikom, odwiedziny u Michaela Nadala.

Jak zwykle z takiej podróży przywożę sporo nowej krwi do moich zbiorników , a także nowe stadka krewetek myśląc że w najbliższej przyszłości planuje dostawić około 30 baniaków.

 

Kilka fotek z moimi autorytetami niemieckich hodowli krewetek.

Od lewej Karin Latos, Garnella, Niel Janz i obok Michael Nadal i Garnella (w hodowli u Michy)

 

 

I jeszcze troszke Taiwan Bee, tym razem formy Full czerwone i czarne lub prawie.

 

q20 q25 q26 q22 q24 q23 q21 q33 q28 q30 q31 q35 q34 q32 q39

 

Długi wekend zleciał nad planowaniem powiększenia hodowli o kolejne regały, pomysłów jest kilka, największe szanse obecnie ma pomysł przeniesienia hodowli do większego pokoju i dostawienie 2 regałów z 32 nowymi baniakami. Docelowo hodowla miałaby wtedy ponad 80 zbiorników. Już powoli zaczynam zakupy krewetkowe do przyszłych nowych 32 zbiorników.

 

Serial pt Taiwan Bee jak brazylijski tasiemiec u mnie ma wciąż ciąg dalszy i bardzo mnie to cieszy, w przeciwieństwie do innych "hodowców" ja pokazuje a nie tylko o tym mówię, zresztą uważam że jest co pokazywać a skoro inni nie pokazują i tylko o tym mówią to może nie mają czego pokazać .....

Stadko z małymi osobnikami które urodziły się w kwietniu już przekroczyło mocno 100sztuk , wiec jest się z czego cieszyć , tym bardziej że wcześniej 11 miesięcy nie mogłem stworzyć im odpowiednich warunków.

Na zdjęciach w górnym rzędzie rzadkie formy (Vband i Hinomaru i No Entry) Wine Redów i maluśki Bluś, niżej rzadkie formy Pandy, mamuśka i dumny KingKong.

 

y11 y12 y13 y14 y15 y16 y17 y18 y19 y20

 

Nasze stadko importowych Schoko prowadzi się z mieszanymi uczuciami z jednej strony niestety zostało już ich tylko 3-5 sztuk , coś im woda nie pasuje, ale cóż tak się dzieje najczęściej z importowanymi krewetkami, ale jest także mały sukces , jedna z tych co została urodziła i widać kilka maluszków, może uda sie je utrzymać, wtedy można by sie pokusić o odbudowanie stadka.

Rilli w przeciwieństwie do Schoko mają się wyśmienicie i jak przystało na Redki wzieły się za rozmnażania przez duże R, obecnie jest ich pełen baniak, lecz niestety jeśli chodzi o dziedziczenie wzoru Rilli to jest to chyba 1-100 sztuk (mam na myśli takie naprawde ładne sztuki) tak czy inaczej kolejna selekcja wyłoni najładniejsze sztuki a reszta zostanie sprzedana jako gorsza klasa rili.

 

 

Selekcja Neocaridiny Yellow pod kątem szerokości pasa i nakropienia pigmentem idzie co raz lepiej, co raz więcej młodych juz od małego posiada ten widoczny pas. Kilka zdjęc Yellow super (neon)

y30 y31 y32 y33 y34

 

 

 

 

 

 

-------------------------------------------------

 

 

Kwiecień 2011

 

 

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych życzy wszystkim Garnella

 

 

 

Przed samymi świętami zauważyłem kilka młodych pand z jajeczkami, to bardzo cieszy gdyż zazwyczaj jajeczka nosiły dorosłe i duże sztuki, powodem tej miłej zmiany jest napewno fakt iż jajeczka noszą już pandy urodzone w moich baniakach pod koniec roku a także służące Taiwanom parametry wody, które jak widać sprzyjają nie tylko dużej przeżywalności młodych taiwanów, ale także noszeniu jajeczek przez młode samice Taiwan Bee.
Kilka fotek przyszłych mam, które zapewne urodzą w maju.

pan1 pan2 pan3 pan5 pan10 pan4 pan6 pan7 pan9 pan8

 

 

 

Kolejne 2 ciekawe produkty Borneo Wild Shrimp już w sprzedaży (BWS Shield i Dance) .
- Shield to rewelacyjny suplement pokarmowy podnoszący odporność, przyśpieszający wzrost, obniżający śmiertelność , redukuje toksyny i inne szkodliwe związki np HNO2, NH3/4, NO3, H2S. Krewetki stają się dużo bardziej aktywne

- Dance to 100% naruralny środek wspomagający hodowlę ; wzrost (linienie)

 

 

 

Od tego miesiąca będę prezentował więcej zdjęć naszych podopiecznych hodowli Garnella, a także pisać kilka słów na ich temat.

Na pierwszy rzut idą Stripsy, a bliżej stado które zostało poddane selekcji, choć odpad z naszych stripes wyglądał lepiej niż niekóre stripes sprzedawane na allegro przez "hodowców" to i tak lądował w zaprzyjaźnionym sklepie zoologicznym, mimo to postanowiliśmy mocną selekcją pozostawić tylko te najwyższej klasy. O to kilka fotek po selekcji.
s1 s2 s3 s4 s5 Example by VisualLightBox.com v4.0
Nasze stado po selekcji gdzie zostały tylko najwyższej jakości stripsy liczy około 40sztuk, obecnie są na podłożu akadama (co widać po specyficznym jasnym brązie) , parametry wody PH 7.4, GH 11 i temperatura 23st .

 

 

 

Galeria Taiwan Bee urodzonych pod koniec marca i na początku kwietnia.

Ostatnia linijka to juz starsze bo urodzone w styczniu, na uwage zasługują rzadkie formy u Taiwan Bee jak Vband , Hinomaru czy No-Entry. Formy te są raczej typowymi dla Crystali, Taiwany rodzące się z taką rzadką formą u nas to pokolenie F2, lub F3 krzyżowania z hybrydami lub któraś z hybryd była jego "babką" . Bardzo uproszczony schemat możliwości uzyskania Taiwan Bee poprzez krzyżowania z hybrydami i uzsykiwanie ich przedstawia grafika poniżej.

Hybrydy F1 ( to znaczy potomstwo krzyżowki Taiwana z Crystalem, wyglądające jak crystal) można u nas zakupić za około 60zł, a pandy urodzone w naszych zbiornikach w wodzie Ro+minerały można kupić już od 250zł.

Zapraszamy do naszego e-sklepu www.swiatkrewetek.pl

 

 

-------------------------------------------------

 

 

 

Marzec 2011

 

 

Miesiąc zakończyliśmy odejściem z forum Krewetkiwakwarium gdyż (według mnie) przestało byc rodzinnie i miłe a niestety niektórzy zarządzający postanowili w dziwny sposób rywalizować z konkurencją. Cóż rozumiem że forum to miejsce gdzie ścierają się rózne interesy i wpływy, ale uważam że powinno się konkurować jakością , ceną krewetek a nie wykorzystywać fakt że jest się właścicelem forum i jako narzędzi używać cenzury pozytywnych postów o konkurencji, ale cóż mam nadzieję że niedługo się spotkamy..... gdzieś gdzie forum będzie płaszczyzną wymiany doświadczeń i wiedzy a nie miejscem gdzie próbuje się lansować własną osobę zamiast pokazywać co się ma w baniakach ..... chyba że nic się nie ma.

 

 

Minął pierwszy miesiąc funkcjonowania sklepu, bardzo cieszy fakt że sporo osób zrobiło zakupy a niektórzy już po pierwszym miesiącu stali się stałymi klientami. Sklep powoli się rozwija po tygodniu otwarcia do sklepu zostały zatowarowane dla uzupełnienia oferty nieco tańsze pokarmy dla krewetek (JBL, Tropical, Hikari a także Aqua Nature) , w tym samym czasie do oferty sklepowej trafiły podłoża Ady w wersji powder (najlepsze dla krewetek) ; Amazonia, Malaya i Africana a także podłoże Akadama, wszystkie je można kupić w zależności od swoich potrzeb, gdyż sprzedawane są na litry, na dniach do ofert podłoża dołączy Shrimp Soil Aquatic Nature.

 

 

 

W ostatnim czasie do hodowli trafiło kilka "nowości krewetkowych"

 

Neocaridina Shoko (Chocolate Sakura)

sc1 sc2 sc3 sc4 sc5

Neocaridina Rilli

ri1 ri2 re3 ri4 ri5

Crystal Pure Red

red2 red3 red4 red5 red1

 

 

Nasze stado Taiwan Bee zaczyna przybierać na sile i widzę że wstrzelenie się z parametrami daje rosnące wyniki. W listopadzie przyrost około 15sztuk, w styczniu około 40sztuk, obecnie naliczyłem już około 70 maluszków a patrząc że cały czas samiczki noszą jajeczka, to można liczyć że ta liczba wzrośnie.

Ku naszemu zadowoleniu wśród maluszków pojawiły się pierwsze Kongkongi.

 

 

Sklep w pierwszych 2 dniach już zanotował kilkaset odwiedzin a niektórzy nawet w pierwszy dzień zrobili zakupy, mam nadzieję że będą Państwo odwiedzać go często, dla stałych klientów oczywiście rabaty i kupony rabatowe.

 

 

Od 1 marca także już w sprzedaży dwa nowe produkty Mosury.

 

Mosura Shizhen Power, tym razem wersja w proszku znakomitego uzdatniacza wody, tym razem jeszcze bardziej wydajny - 2000-4000 litrów wody, a także nowy produkt Rich Water produkt wzbogacający wodę w potrzebne związki.

 

 

 

 

-------------------------------------------------

 

Luty 2011

 

Zapraszamy do naszego nowego e-sklepu hodowli Garnella

 

www.swiatkrewetek.pl

 

 

 

 

 

Luty mija pod znakiem upiększania naszego baniaczka morskiego który stał się naszym priorytetem. Kilka zdjęć z tego baniaczka.

g14 y3 y1b y1a y2 y8 y7 q8 q4 g8 g4 g3 k3q1Lightbox Example by VisualLightBox.com v4.0

 

 

 

 

Styczeń 2011

 

Pod koniec miesiąca obyły się targi zoologiczne w Hanowerze, gdzie jak co roku mają miejsce Mistrzostwa Świata krewetek, także aranżacji. W tym roku postanowiliśmy zobaczyć jak to wygląda w realu. W kategorii aranżacji polska ekipa byta dość liczebna, niestety bez większych osiągnięć, choć nie zawsze gust jurorów idzie w parze z gustem ludzi. Jeśli chodzi o konkurs krewetek, to tu także paradoksem była strata biorących w konkursie krewetek przez uczestników kosztem organizatorów, którzy wystawiali je w ostatnim dniu na aukcje, niestety dochód z aukcji także zasilał konto organizatora. Konkursowe krewetki były naprawdę ładne ale nie powalały, więc gdyby nie absurdalny regulamin to zastanawiałbym się nad wystąpieniem w przyszłym roku. Budżet przeznaczony na zakupy w większości wydałem na korale do akwarium morskiego i na zakupy kilku Kongkongów (dla podniesienia formy Taiwanów) i Rili.

Kilka zdjęc z Hanoweru.


r8 r9 r10 r12 r3 r4 r5 r6 r7 r11Lightbox Example by VisualLightBox.com v4.0

 

Kilka zbiorniczków konkursowych


r15 r16 r17 r18 r19 r24 r23 r20 r21 r22Lightbox Example by VisualLightBox.com v4.0

Od lewej : Saiqpat, Ronin, Novina i Garnella

 

 

 

W styczniu odnotowaliśmy kolejne mioty maluszków Taiwan Bee które przeżyły pierwszy tydzień w którym zawsze wiekszość wcześniej nie przeżywała, a więc po cichu możemy założyć że warunki obecne sprzyjają przeżywalności. Poprzedni miot z listopada także ma się dobrze , dlatego myślę że wszystko idzie w dobrym kierunku. W styczniu doszło około 30 pand i po 5 Wine red i Blue Boltów, kilka samic nosi jajeczka więc optymistecznie spoglądam na luty...

Kilka fotek maluszków.
13a 5a 6a 7a 9a

 

Po miesiącu nasze morskie wygląda tak.

 

W lutym pojawią się także 3 nowe produkty Mosury ; Rich Water, Shizhen ( w proszku) i Shrimpton.