STRONA GŁÓWNA | MOSURA POLSKA | LINKI | KONTAKT | GALERIA | CIEKAWOSTKI | O HODOWLI | OFERTA | AKTUALNOŚĆI | MAPA STRONY
 
#

Archiwum 2009 - 2010 - 2011 - 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016

 

 

 

Grudzień 2012

 

 

W grudniu także zapadła decyzja o wymianie regału drewnianego z 6 zbiornikami na duży regał metalowy na 23 baniaki , dzięki czemu hodowla zyska 17 zbiorników a ich liczba przekroczy magiczną setke i wyniesie 101 sztuk . Zbiorniki przygotowane będą pod krżyżówki krewetkowe , które dość mocno mnie pochłonęły od kilku miesięcy, obecnie kilka z nich jest w toku, ale o nich napewno więcej w nowym roku.

 

 

Na początku grudnia przywiozłem długo oczekiwane w Polsce japońskie crystale Pure Red Line (PRL). Dodam że są jest to prawdziwa czysta linia tych krewetek i ma mało wspólnego ze sławetnym"Pjur Lajnem" głoszonym w naszym kraju. Krewetki te są F1 po rodzicach Benibachi.

Cena niestety nadal jest kosmiczna, ale warte sa każdych pieniędzy, mam nadzieję bo tak jest zaplanowane , że w lutym, marcu otrzymam 10sztuk Pure Line koloru czarnego.

Radość tym bardziej duża , bo po kilku dniach jedna z krewetek zaczęła nosić jajeczka.

Kilka fotek stadka liczącego kilkanaście krewetek.

 prl1 prl2 prl3 prl4 prl5

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Listopad 2012

 

W tym miesiącu do hodowli trafiła kolejna nowość w naszym kraju - krewetka Carbon Rili

DSC00181 DSC00166 DSC00192 DSC00190 dsc00169

 

 

Z okazji 3 urodzin hodowli także zadebiutowałem jako hodowla i hodowca na facebooku , efekty można zobaczyć na
www.facebook.com/garnella.polska

 

nasze zdjęcie profilowe na facebooku

 

Konkus wygrały życzenia

 

Skacze Tiger, śpiewa Panda
Tańczą Pinto, Caridiny,
Bo w Garnelli tej w Zęgwircie
Dziś obchodzą urodziny.
Życzmy zatem by w hodowli
Stałe były parametry,
Klima tak chłodziła sprawnie
By potrzebne były swetry.
Niech się półki od pokarmów,
Uzdatniaczy uginają,
A krewetki w zamian za to
Mnóstwem dzieci odwdzięczają.
Skacze Tiger, śpiewa Panda
Tańczą Pinto, Caridiny
Nie trzech tylko, a stu jeszcze
Takich świąt dziś Ci życzymy.

 

W dniach między 25 listopada a 2 grudnia na portalu aukcyjnym allegro pojawią się aukcje w urodzinowo-promocyjnych cenach, a także na promocje urodzinową zapraszamy do sklepu Świat krewetek , gdzie w urodzinowym dziale będzie można znaleźć urodziiowe krewetki i produkty .

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Październik 2012

 

Od 1 października Garnella nowym wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski pokarmów japońskiej linii Ebita.

 

 

Pokarmy już dostępne w ofercie hurtowej i w sklepie Swiat krewetek w nowych niższych cenach.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Wrzesień 2012

 

Wrzesień zaczyna się od mocnego uderzenia Shrimp Forum , które dzięki nawiązaniu współpracy z Adą Polska i Magazynem Akwarium, zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w naszym pierwszym oficjalnym konkursie. (Szczegóły konkursu na www.shrimp.pl)

 

To pierwszy z cyklu konkursów które będą odbywać się na naszym forum pod patronatem magazynu Akwarium

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Lipiec , Sierpień 2012

 

 

 

Stadko Pinto niestety nie może się poważnie rozwinąć gdyż chętnych na tę wspaniałą krewetkę wciąż przybywa a cena wciąż rośnie. Moja sprzedaż tej krewetki do Niemiec już przekroczyła 50sztuk , a chętnych jest bardzo dużo. Utrudnieniem w zakupie tej krewetki jest fakt że 90% młodych Pinto z Niemiec trafia na rynek japoński . Japończycy obecnie płacą 250euro za sztukę i szukają każdej ilości.

Na zdjęciu samiczka z jajeczkami Pinto o klasycznej formie wzoru.

 

Na początku wakacji także do hodowli udalo mi się przywieźć kolejną nowość krewetkową - Golden (Orange) Tiger . Stadko liczące 30 sztuk szybko ku mojej radości sie zaaklimatyzawało i już po 2 tygodniach miałem pierwsze samice z jajeczkami , potem były następne i następne , w obecnym czasie poza głownym stadem biega przynajmniej 150-200 sztuk młodych a myślę że to nie koniec. Mimo dość wysokiej ceny , pierwsze maluszki nie miały problemu ze znalezieniem nowych właścicieli , a myślę że popyt będzie rósł na tę śliczną krewetkę.

gtig1 gtig2 gtig3 gtig4 gtig5

 

 

 

 

W lipcu odwiedziłem Braci Logemmanów w ich rodzinnym mieście koło Hamburga i udało mi się nawet przywieźć kilka pamiątkowych zdjęć.
log1 log5 log3 log4 log2
Na zdjęciu środkowym : bracia Frank i Carsten Logemman i Garnella

 

Wakacje mineły pod bardzo szybko , niespodziewanie 2 miesiące wcześniej niż powinien urodził mi się syn i przez półtora miesiąca odwiedzaliśmy go w Bydgoszczy , a każdą wolną chwile poświęcałem forum, które obecnie ze strony technicznej można powiedzieć działa bez zarzutu.

Na koniec wakacji odnotowaliśmy około 200 użytkowników i prawie 2000 napisanych postów więc uznaję to jako mały sukces na dobry początek forum, które ma dość duuuuuże plany.

W między czasie zrezygnowałem także ze sponsoringu Mistrzostw krewetek podczas Zoobotaniki we Wrocławiu a także z bycia jurorem podczas tej imprezy, a także postanowiłem że w tym roku w Szczecinie nie będę brał udziału w formie sponsora czy wystawcy, ale może jako odwiedzający ........

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Czerwiec 2012

 

18 czerwca otwarcie Shrimp forum

 

 

Od 18 czerwca zapraszamy wszystkich chętnych na nowe forum krewetkowe które przez wakacje będzie działać zbierając doświadczenia i wciąż korygując je do stanu finalnego . Oficjalne otwarcie forum 3 września.

Nowością forum jest to że właścicielami są znani na rynku hodowcy krewetek , a w administracji forum sa tylko osoby które mają bardzo dużą wiedzą na temat krewetek i tematów z nimi związanych. Shrimp forum stawia na merytoryke, wymiane doświadczeń i profesjonalizm. Tu nie będzie subiektywnych rankingów sprzedawców a pomoc w utrzymaniu i hodowli krewetek.

Już od samego początku oferujemy Państwu krótkie wywiady ze znanymi europejskimi hodowcami krewetek, shrimp-pedie (kompendium wiedzy o krewetkach, własne grafiki , zdjęcia), a także dział tylko dla hodowców, w którym hodowcy będą prowadzić swoje autorskie mini blogi. Od września wiele konkursów i innych atrakcji , a dla aktywnych forumowiczów rabaty na zakupy w internetowym sklepie Swiat krewetek.

Na forum także nie zabraknie zagranicznych gości.

 

Zapraszamy

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Maj 2012

 

 

W zeszłym tygodniu razem z Michałem Paczkowskim odwiedziliśmy targi INTERZOO w Norynberdze. Powiem szczerze że ogrom stoisk zapierał dech.

Warto było zobaczyć to i nawiązać wiele znajomości które mogą zaprocentować w przyszłości pod kątem zwiększenia oferty produktów.

Kilka zdjęć z Norynbergii

(przed wejściem, z przedstawicielem BWS , właścicielem Ebi Golda a także z Chrisem i Michałem)

nor0 nor1 nor3 no4 nor5

 

kilka zdjęć stoisk z wystawy , pratycznie była każda licząca się marka.

nor10 nor11 nor12 nor13 nor14 nor15 nor16 no17 nor18 nor19 nor21 nor20 nor23 nor22 nor24

 

 

 

 

Hodowle krewetek

Garnella (Toruń) i Ronin (Siedlce)

 

zapraszają na "casting" na moderatorów profesjonalnego forum hodowców i

pasjonatów krewetek akwarystycznych

"SHRIMP"

 

Mile widziane : doświadczenie akwarystyczne pod kątem hodowli lub trzymania krewetek , chęć współtworzenia nowego portalu krewetkowego, doświadczenie w prowadzeniu forum lub moderowaniu nim, dyspozycyjność czasowa.

 

Zgłoszenia należy kierować na garnella@wp.pl lub roland79@o2.pl do 20go maja

(krótki opis motywacji i doświadczenia akwarystycznego)

 

Otwarcie techniczne forum "Shrimp" w czerwcu,

planowane otwarcie zasadnicze wrzesień 2012

 

 

Zapraszamy

Administrator : Garnella , Ronin

Junior Admin : Sławek , Ciociababcia

Moderator : Novina , Armin , Garden

dołączył do modów Crusta z Rzeszowa

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Kwiecień 2012

 

Wiele osób pyta czy naprawdę sprzedaję tylko krewetki które są rozmnożone w zbiornikach mojej hodowli, moja odpowiedź jest zawsze taka sama - tylko i wyłącznie. Co nie znaczy że nie kupuje lub nie wymieniam krewetek od innych, ale na sprzedaż w każdym wypadku trafiają tylko rozmnożone młode krewetki, które przyszły na świat w moich baniakach , jaki byłby sens hodowli, gdyby robić inaczej ..... U nas w Polsce niektórzy "hodowcy" nie chcą się przyznać że sprzedają krewetki od innych hodowców i mówią że to ich własny rozród , znam wiele takich przypadków zakupów , wymian i sprzedaży poźniej jako własne.

Klienci pytają jak to rozróźnić czy ktoś rozmnaża czy tylko o tym mówi , czy pisze ?
To proste, jeśli "hodowca" nie ma czasu (kilka razy z rzędu) by zaprosić na zakupy do siebie do hodowli i pokazać krewetki, ale może krewetki wysłać nawet jutro, jeśli zamiast zaprosić do hodowli proponuje odbiór gdzieś ... (centrum handlowe , parking itp) , to są już pierwsze symptomy do zastanowienia się że jest coś nie tak. Jeśli nie pokazuje żadnych zdjęć , lub bazuje tylko na starych dawno wykonanych, lub jak to ostatnio jest modne , że nie wpuszcza do hodowli bo cos tam cos tam lub ma zbiorniki jeszcze gdzieś tam ....... :) , to już ewidentnie pachnie tym ze nie ma co pokazac ..... W Polsce jest wielu hodowców którzy bez problemu zaproszą do siebie i właśnie Ci nie mają nic do ukrycia, wszystko pokażą i doradzą. Warto znać hodowle (obejrzeć ją podczas zakupow osobiscię) z której kupujemy krewetki , wtedy można zweryfikować czy hodowca faktycznie ma to o czym mówi czy pisze , można zobaczyć osobiście czy mnoży krewetki czy nie , wystarczy popatrzeć po zbiornikach i szukać maluszków urodzonych w ostatnich dniach , tygodniach a także poszukać samic z jajkami, które dadzą potencjalne oznaki mnożenia.

Warto zainteresować się czym one są (były) karmione i jaka suplementacja była stosowana a także dokładnie się upewnić czy hodowcą ma parametry o których mówi (PH , GH , PRZEWODNOŚĆ), znam przypadki gdzie "hodowcy" delikatnie mówiąc mijają się celowo z prawdą co do parametrów. Znajomość pokarmów i suplementacji pokarmowo-mineralnej ważna jest do zachowania zdrowia i urody krewetek, warto wiedzieć czy jesteśmy w stanie odtworzyć przynajmniej częściowo diete to ważne.

 

 

Koniec kwietnia przyniósł kolejny powód do dumy hodowli - Niemcy zakupili od nas stado początkowe Taiwan Pinto (12 sztuk), gdyż obecnie w Niemczech praktycznie Pinto jest praktycznie niedostępne, więc to duży powód do chwalenia się że posiadamy krewetki w Polsce które są bardzo ciężke do zakupu nawet w Niemczech, dodam tylko że w Polsce także tylko Garnella posiada i rozmnaża te odmiane Taiwan Bee - Pinto (Shadow white spotted). Krewetki te w Niemczech osiągają ceny od 150euro a w Japonii nawet 200. Nasze stadko obecnie liczy około 30 sztuk Pinto a także około 50 Crystal white spotted, no i ku radości mojej pojawiły się w ostatnim tygodnie nowe maluszki ......

 

Kilka miesięcy temu w mojej Sakure Orange wystąpiła anomalia i jeden cały miot urodził się zielony, już od samego początku po urodzeniu wydać było inny kolorek który wraz ze wzrostem nasilał się , po jakiś czasie przełowiłem je do innego zbiornika gdzie spokojnie dorastały, niestety zbiornik był w miejscu cieżkim do robienia zdjęć , więc kilka dni temu przeniosłem całe stadko "zielonek" do innego baniaka by mieć je na oku, tym bardziej że kilka samic nosi jajeczka. Jestem bardzo ciekaw czy młode zachowają kolor dorosłych i czy czasem nie będzie to odmiana barwna Heteropody którą Niemcy nazywają Green Lemon, a może jest to tylko jednorazowa anomalia i młode urodzą się orange lub yellow.

Tak czy inaczej dojrzałe już sztuki wyglądają super i jestem pełen nadzieji na nowy kolor w moich baniaczkach, kilka fotek z około 20 sztukowego stadka.

gl1 gl2 gl3 gl4 gl5

 

 

Nowy miesiąc zaczynami od mocnego uderzenia naszych Pinto, które rosną bardzo szybko i mają ciekawe formy i ku mojej radości jest ich co raz więcej.

Radość jest większa tym bardziej ze w Polsce nadal nikt nie ma jeszcze tej barwnej formy Taiwana (Shadow - ale o tym później) i u mnie jest już F1 w kilkunastoliczbowym stadzie, przy okazji ich hodowli także pojawiają się w dużej ilości Crystale White spotted.

W Niemczech od jakiegoś czasu nie funcjonuje już nazwa Taiwan Bee a Shadow , tak wiec Taiwan bee Panda , obecnie nazywana jest Shadow black bee, a np Taiwan Bee Pinto , Shadow white spotted.

Zdjęcia urodzonych w Garnelli czerwonej i czarnej formy Shadow white spotted (Taiwan bee pinto)
ppp4 ppp1 ppp5 ppp6 ppp7 ppp9 ppp10 ppp11 ppp8 ppp12 ppp14 ppp13 ppp17 ppp18 ppp16


Wspominałem nieco wyżej że przy okazji hodowli Pinto pojawiają się w dużej ilości krewetki o formie pinto, ale kolorystyce i genetyce crystala, w Niemczech nazwano je ostatnio Crystal White Spotted , to zazwyczaj mosurka z postrzępionym maro w którym można odszukąc różne kszałty.
Kilka fotek Crystal white spotted w różnych kolorach urodzonych w moich baniakach
pppp1 pppp2 pppp10 pppp4 pppp5 pppp7 pppp8 pppp9 pppp11 pppp6

 

 

 

 

Marzec 2012

 

W tym miesiącu także zakupiliśmy klimatyzacje stacjonarną która "zaopiekuje" się chłodzeniem pomieszczenia hodowli w ciepłe dni i noce. Klimatyzacja poza chłodzeniem także osusza i wentyluje pomieszczenie hodowlane wiec jestem już spokojny o temperature i wilgtność.

 

Miesiąc marzec przyniósł unowocześnienie "produkcji" wody RO, wiele osób pytało jak radzą sobie z wodą RO przy 84 zbiornikach w hodowli. Na samym początku miałem zwykłą osmoze akwarystyczną którą można zakupić w znanym serwisie aukcyjnym za około 100zł , ale szybko zauważyłem że w tej cenie o dobrej jakości membrany można sobie pomarzyć, więc szybko zmieniłem osmoze na RO 4 która juz nie posiadała filtrów liniowych i słabej membrany a 3 kubełki na prefiltry i dokupiłem markową osmoze "Filmtec" i ta osmoza pracowała u mnie przez ponad rok , w momencie przeprowadzki do większego pomieszczenia i co za tym idzie zwiększeniu się ilości zbiorników zacząłem myśleć nad zmianą wydajności i tu zmieniłem moją obecną membrane 100 gpd na 300 gpd w nowej obudowie , ilość wody zwiększyła się 2-3 krotnie , ale nadal niestety zmieniałem wodę wtedy kiedy ją miałem a nie wtedy kiedy chciałem, na beczke 80 litrową musiałam czekać 7-8 godzin , oczywiście posiadacze membran 50-75gpd powiedzą że to rewelacja , ale to mi wystarczało jedynie na 5-7 baniaków i znowu czekanie na wode . W marcu podjąłem "męską" decyzje o zakupie Merlina , zabolało po kieszeni, ale teraz to już luksus wodny ......

Wydajność Merlina to 2 litry wody RO która ma około 10uS na minute !!!!!! nic dodać nic ująć. Teraz podmieniam wode kiedy chce i ile chce.

 

 

 

 

 

Luty 2012

 

Maluszki Taiwan Pinto bardzo szybko rosną, jest też sporo maluszków krewetek które nazywane są "Fancy bee" , "Tiger bee" lub "Crystal white spotted"

Dla porówniania wielkości krewetek dodam że podłoże na zdjęciach to drobna wersja powder.
uu4 uu2 uu3 uu5 uu1

 

Do hodowli dołączyły kolejne krewetki z Azji , między innymi Black Sakura , która ze względu na bardziej kolor ciemnobrązowy niż czarny zasiliła baniak z Shoko, może tu będzie można w przyszłości selekcjonować deep shoko. Widać ewidetnie na zdjęciach że są różne odcienie brązu a niektóre aż czarne.
sch1 sch2 sch3 sch4 sch5 sch6 sch7 sch8 sch9 sch10Lightbox Example by VisualLightBox.com v4.0

 

Kolejną nowością u nas urodzoną w ostatnich dniach są czerwone Taiwan Pinto a także młode "Red Fancy Bee" (zdjęcie środkowe)
tt2 tt3 tt1 tt4 tt5Lightbox Example by VisualLightBox.com v4.0

 

 

 

 

 

Styczeń 2012

 

Styczeń zakończyły targi połączone z mistrzostwami krewetek w Hanowerze, na które w niedziele udałem się z zaprzyjaźnionymi hodowcami.

 

Kolejna nowość w hodowli Garnella - krewetka Blue Jelly.

Krewetka która pochodzi od Blue Rili i występuje z małą ilością lub brakiem koloru czerwonego. W mojej hodowli w pokoleniu F1 zaczęły się pojawiać pierwsze sztuki Blue Jelly a także krewetki z małą ilością czerwieni co zwiastuje w następnym pokoleniu tylko kolor niebieski. Krewetki te charakteryzują się ciemniejszym i bardziej intensywnym kolorem niż Blue Pearl. Obecnie moje stadko liczy sobie około 40 sztuk
Jutro z zaprzyjaźnionym hodowcą wybieramy się na niedziele do Hannoweru i stamtąd mam zamiar dokupić kilka sztuk dla wymieszania "krwi".
Póki co moje błękitki .......

 

Kilka fotek moich sakur singapurskich, które w zeszłym roku przywiozłem, obecnie stado przybrało niesamowicie na liczebności a maluszków jest mnóstwo.

 

Nadszedł moment by pochwalić się moją Sakura "Shoko". Pochwalić się gdyż nie było łatwo, ale od początku. W zeszłym roku przywiozłem z Niemiec ponad 20sztuk i poźniej jeszcze dokupiłem 10, krewetki pochodziły z importu z Azji, więc były dorosłe i jak to w tym przpadku bywało przychodzą w 99% samice.

Wśród moich 30 sztuk był jeden samiec a samice były juz mocno dorosłe, więc zaczął się wyścig z czasem, po kilku dniach kilka samic już nosiło jajka, więc wydawałoby się że kryzys opanowany, nawet gdy samiec padł wydawało mi się że mam wszystko pod kontrolą. Niestety import ma to do siebie że jest niestabilny i nieobliczalny, a konflikt i infekcje bakteryjne nie powiedziały jeszcze ostatniego zdania i tak w ciągu kilku dni padły wszystkie samice z jajkami i wiele innych, w ostatniej fazie zostały mi 3-4 samice, które postanowiłem skrzyżować by uzyskać młode z samcami red cherry. Po krótkim czasie samice nosiły, młode które się urodziły, niestety wszystkie wyglądem nie przypominały ani red cherry a już napewno nie "shoko". Z tych młodych wybrałem kilka samców gdy podrosły i dałem je do 2 dorosłych samic shoko (juz tylko 2 zostały). Gdy zaczęły nosi jajeczka to jeszcze jedna padła, więc nadzieja została w ostatniej , ta

"na szczęście" padła po urodzeniu młodych, których ponad połowa po pewnym czasie ściemniała, po dojrzaniu zaczęła nosi jedna samica i jajeczka i czekałem co się urodzi, tym razem pełen sukces , młode są przyciemnione więc są "Shoko" Obecnie młodych już jest wiecej a stadko liczy już ponad 20 sztuk a samice wciąż dojrzewają. Dzięki temu zabiegowi mogę powiedzieć że mam utrwaloną linie "shoko", których kilka sztuk pokazane jest na zdjęciach, krewetki są od jasno do ciemno brązowych i wyglądają super.
sr8 sr5 sr3 sr4 sr6

 

Mimo że już niedługo pojawi się nowy filmik z naszej hodowli "Garnella bez tajemnic 2", to chciałbym w tym miesiącu pokazać i opisać kilka rzeczy.

 

Zacznę od tematu (jak rzeka ostatnio) Taiwanów, wystarczy rozejrzęć się po forach by odnieść wrażenie że Taiwany to już chleb powszedni i ekspertów w temacie jest już tyle że każdy taiwany powinien mnożyć , niestety niec mylnego.... Na forach co prawda faktem jest że co raz więcej osób kreuje się na ekspertów i można znaleźć co raz więcej postów które można uznać jako twórczość kabaretowa, hitem ostatniego czasu jest dewagacja jednego z nich na temat niepotrzebności mierzenia przewodności elektrycznej która według ów eksperta jest zbędna bo w każdej temperaturze pomiar jest inny, "ekspert" zapomniał o tym że większość mierników TDS i uS ma kompensacje temperatury, ale skąd można o tym wiedzieć nie mając tego przyrządu i nie mierząc chyba najważniejszego parametru dla krewetek. Przykładów na podobne bzdury można mnożyć , ale cóż tak to bywa jeśli "hodowcy" zamiast pokazać swoje hodowle i wymienić się doświadczeniami (swoimi) teoretyzują podpierając się Google i Wikipedią by zaistnieć.

Taiwany to jedne z piękniejszych krewetek w naszych baniakach a nadal ze względu na cene dla niektórych są w sferze marzeń. Myślę że tak naprawdę to na temat ich hodowli i rozmnażania w Polsce może o nich powiedzieć tylko kilka osób, bo tylko kilka osób rozmnaża je w ilościach około 50 sztuk miesięcznie.

Przed zakupem Taiwanów polecam odwiedziny hodowcy i sprawdzenie czy faktycznie rozmnaża taiwany , czy tylko tak mówi a oferuje nam krewetki z Niemiec, które w naszych warunkach dużo ciężej utrzymać , nie wspominając o rozmnażaniu. Wielu "hodowców" tak okłamuje klientów. Warto kupić Taiwany które zostały w naszych warunkach rozmnożone i do tego przekrzyżowane poprzez Crystale, dzięki temu są bardziej odporne i spokojnie można je trzymać i mnożyć w warunkach zbliżonych do crystali, u nas takie taiwany posiadają 2-3 osoby. By zaoszczędzić nieco na zakupie samych taiwanów można do kilku z nich dokupić hybrydy ( krzyzówka crystala z taiwanem , wyglądająca jak crystal posiadająca gen taiwana), ale tu także należy uważac by nie zostać nabity i nie kupić crystali bez genu gdyż nie ma różnicy w wyglądzie , tu warto odwiedzić hodowcę i zobaczyć baniaki w których rodzą sie Hybrydy. Warto to zapamiętać by nie wyrzucić pieniązków w błoto i cieszyć się tak ślicznymi krewetkami .

 

Pokazywałem wcześniej sporo tradycyjnych Taiwanów red i black, dziś czas na Blue Bolt który zachwyca wiele osób i rzadką formą czerwoną "Red bolt"

bbb1 bbb2 bbb3 bbb4 bbb5 bbb6 bbb7 bbb8 bbb9 bbb10 bbb11 bbb12 bbb13 bbb14 bbb15Lightbox Example by VisualLightBox.com v4.0

a także pierwsze moje i chyba także pierwsze w Polsce Taiwan pinto, na zdjęciu kilkudniowe maluszki 3 które dały się mało wiele sfotografować, jest ich więcej a niektóre bardzo ciekawe, na lepsze fotki trzeba poczekać aż podrosną.
pint1 pint2 pint3 pint4 pint5Lightbox Example by VisualLightBox.com v4.0


Maluszki Pinto charakteryzują się w tym przypadku poszarpanym maro a także mozaiką od spodu odwłoka