STRONA GŁÓWNA | MOSURA POLSKA | LINKI | KONTAKT | GALERIA | CIEKAWOSTKI | O HODOWLI | OFERTA | AKTUALNOŚĆI | MAPA STRONY
 1. Parametry wody

To ważny czynnik dla naszych krewetek, różne gatunki potrzebują innych warunków wody , od parametrów wody zależy zdrowie, samopoczucie (barwa krewetki) , a nawet rozmnażanie. Jeśli nasze parametry odbiegają od optymalnych, to nasze krewetki mogą nie mieć apetytu , być mało ruchliwe, niewybarwione, mogą sie nie rozmnażać a nawet umierać. Neocaridiny (np white i blue pearl , yellow czy sakury) preferuja raczej PH nieco wyższe niż 7 a twardości powyżej 10GH, ale nie wystarczy wlać do akwarium kranówkę o podobnych parametrach, warto by było ją odstać minimum 24 godziny, optymalnym wyjściem jest także założenie 2-3 wkładów filtracyjnych na wejściu wody do naszego domu (opcja raczej dla mieszkających domkach) : polipropylenowy (usuwają mi. muł, piasek, rdzę i inne osady) i obok węglowy (usuwa chlor i inne metale ciężkie i doskonale nadają się do procesów uzdatniania wody), pamiętajmy że te wkłady nie zmieniają wartości PH i GH. Teraz taką wodę możemy lać naszym neocaridinom, warto wcześniej wlać nieco uzdatniacza łagoczącego działani chloru i innych związków niekorzystnych dla krewetek "Kranik" od Shrimp Nature potem możemy także wzbogacić o minerały np Montmorillonit czy Baktere i Werwe od Shrimp Nature. Caridiny (Crystale czy Tigery, Taiwany) jeśli ktoś nie ma w kranie 6,8PH a np jak większość w Polsce grubo ponad 7ph potrzebują nieco więcej zabiegów. Podstawą jest zakup tzw filtra RO , czyli filtra odwróconej osmozy, który da nam wode o PH okolo 6 i praktycznie wartości zerowe GH i KH. Taką wode możemy zmieszać bezpośrednio z wodą kranową by uzyskać większe wartości twardości i PH.W zależności od parametrów wody jakie mamy w kranie i w zależności od potrzebnych parametrów wody, możemy mieszać w stosunku 1-1, 1-2 , a czasem 1-4 czy 1-5 by uzyskac potrzebną wartość PH6.6- 6,8 (choć ja nie polecam używania wody kranowej ze względu na jej nieobliczalnośći) . Wodę Ro do poziomu 5GH (ok 250-300us) pożna podnieść najprosciej płynnym uzdatniaczem GH od Shrimp Nature (płyn daje nam momentalne rozpuszczenie cieczy w wodzie ro w przeciwienstwie do soli w proszku) Można uzyć także w proszku niestety ich wadą jest to że się ciężko rozpuszczają i do tego potrzebują temperatury powyyzej 20 stpni, można dokładać bezpośrednio do wody skałki mineralne jak np BWS Minerock lub rozpuszczonego proszku BWS - Minerax . Do akwarium warto wrzućic liść lub kore ketapangu , czy laske cynamonu czy liść bananowca będzie nam będzie "odkarzał" wodę i dbał o układ pokarmowy naszych krewetek, można też dać liście dębu dla posiadanych przez nie garbników.

My stosujemy przy podmianach dla Crystali Wode RO + Minerały => Mosura Mineral Plus ,Shrimp Nature GH , Mosura Shizhen Poweri , otrzymując wodę około 6,2PH i 5-6GH i Leitwert na poziomie około 300μS. Po podmianie dokładamy Shrimp Nature - Werwa , Bakteria i Fulvo. Oczywiście dla Tigerów czy krewetek Taiwan Bee używamy tych samych produktów .

2. Pokarmy

Karmienie krewetek to bardzo ważny apsekt w hodowli i wbrew stereotypowi że krewetka się sama wyżywi glonami potrzebuje zróżnicowanej diety pokarmowej dla dobrego rozwoju i wyglądu . Najprostrzą dietą jest przemienność pokarmu roślinnego ze zwierzęcym czy zwierzęco-roślinnym . Diete można urozmaicić o inne pokarmy naturlane np z jęczmienia , liści orzecha , pokrzywy itp. Można i powinno się oczywiście dawać krewetkom produkty naturalne jak np szpinak, pokrzywa, kapusta pekińska, który wzbogaci diete w bardzo potrzebny wapń. Niektórzy karmią krewetki tropicalem, czy hikari i twierdzą że krewetki jedzą ... Krewetka zje wszystko , ale to że je to nie znaczy że to posiada wszystko co jej potrzeba, to jakby człowieka wciąż karmić samymi ziemniakami ... też będzie jadł i będzie najedzony , ale jaką to ma dla niego wartość (?) . Warto tażke wybrać jakiś dzień w tygodniu by krewetki przegłodzić i by zajęły się "sprzątaniem" akwarium z glonów które odgrywają ważną role uzupełniającą w diecie krewetek.

Ilość i częstotliwość karmienia należy dopasować do ilości krewetet w zbiorniku.

Linia pokarmów Shrimp Nature zaopatrzy we wszystko co potrzebują Twoje krewetki.

 

3 Dodatki do wody RO

Wiele osób nie uzywa zadnych dodatków oszczedząjąc na tym swoje fundusze lub wprost mówiąc że krewetki tego nie potrzebują , to nic mylnego.
Dla prawidłowego funkcjonowania naszego mikroswiata w krewetkarium potrzeba jest wiele rzeczy , które zrównoważą szkodliwośc działania związków azotowych , tzw starzenia się podłoża a także czystej wody czy także dodania do wody niezbędnych substancji np związki humusowo fulwowe , czy wszelkie antybakterianty działająco prewencyjnie a także leczniczo.

4. Ranking pokarmów i minerałów.

Lista jest oparta na naszym doświadczeniu hodowlanym i nie ma nic wspólnego z komercyjnym podejściem do tematu, będzie uaktualniana na bierząco.Pokarmy dla dorosłych krewetek

1. Shrimp Nature Biały lub dla Sakur Czerwony - pokarm wybarwiający
2. Shrimp Nature Zielony pokarm na roślinny na codzień
3. Zołty Shrimp Nature - Pokarm uzupełniający w diete zwierzęcą bogaty w witaminy i składniki odżywcze
4. BWS Spinach lub Shrimp Nature Szpinak
5. Shrimp Nature - Orange pokarm wspomagający wylinkę
6. Shrimp Nature - Brązowy pokarm uodparniający
7. Shrimp Nature Kale - minerały i witaminy
8. Shrimp NATURE linia uzupełniająca - pokkrzywa , barley, hokkaido , liść orzecha
9. Mosura Tonic Pro - Najwyższej jakości na świecie pokarm z enzymami trawiennymi
10. BWS Grow - Pokarm podnoszący odporność u krewetek------------------------Minerały i uzdatniacze dla krewetek

1. Mosura Mineral Plus Ultra- Wydajny, podnoszący kolorystyke(szczególnie biel) i mineralizujący wodę dla krewetek
2. Uzdatniacz GH Shrimp Nature - Sole mineralizujące wode RO dla Crystali, taiwanów GH 6 , kh 0
3. Mosura Rich Water lub Fulvo SN- Wzbogacający wodę
4. Mosura BT9 lub Bakteria SN - Znakomity zestaw kolonii bakterii dbających o doskonały stan wody i podłoża
5. Mosura ShiZhen Power - To znakomity i bardzo wydajny uzdatniacz wody dla krewetek
6. BWS Minerock lub Minerax - Skałka mineralizująca i uzdatniająca wode, także w proszku

-----------------------

Pokarmy dla maluszków
1. Shrimp Nature Maluszek lub Maluszek Bio
2. Mosura BioPlus - Łatwo tonie i jedzą go także dorosłe krewetki
3. BWS Bebi - Bardzo łatwo tonący pokarm i 70gramowa porcja wystarcza na bardzo długo
------------------------

 

Tzw wybielacze

1. Shrimp Nature - Ekstra Biel
2 BWS - White
3. Benibachi Max H