Biegunka kota – przyczyny i leczenie

Kocia biegunka jest objawem chorobowym. Aby kot był zdrowy, należy poznać przyczynę dolegliwości i ją wyleczyć. Środki mogą być różne, w zależności od tego co wywołało biegunkę. Często podczas leczenia stosowane są także środki działające objawowo. O kociej biegunce można mówić wówczas, gdy zwierze wypróżnia się więcej niż raz dziennie a stolce są wodniste, śluzowate lub luźne. W takiej sytuacji należy postępować jak najszybciej, gdyż biegunka może być niebezpieczna, podobnie jak choroby które ją wywołują.

Biegunka kota – przyczyny

Kocie dolegliwości mogą mieć różne przyczyny. Czasami można ją określić samodzielnie, ale z całą pewnością wizyta u weterynarza jest dobrym rozwiązaniem. Biegunka kota jest często spowodowana:

  1. nagłą zmianą pokarmu,
  2. zatruciem pokarmowym,
  3. podrażnienie układu pokarmowego,
  4. szczepienie,
  5. silny stres,
  6. pasożyty,
  7. reakcja na przyjęcie leku.

Jeśli biegunka nawraca przez kilka tygodni, może oznaczać niewydolność nerek lub wątroby. Nawracająca biegunka może być także objawem nowotworów. Jeśli więc Twój kot boryka się z taką dolegliwością, nie zwlekaj i wybierzcie się na wizytę do weterynarza.
Leczenie pupila na własną rękę nie jest dobrym posunięciem. Zawsze lepiej jest oddać sprawę w ręce profesjonalisty niż samodzielnie próbować zlikwidować problem. Weterynarz w zależności od przyczyny problemu zaproponuje najbardziej skuteczną terapię. Niezależnie od jej rodzaju, zawsze bardzo ważne jest nawadnianie kociego organizmu. Pomocne są także probiotyki, które uzupełniają florę bakteryjną jelit.

Najważniejsza jest obserwacja

Jeśli Twój kot ma biegunkę, najważniejsze jest to, aby bacznie go obserwować. Nie każda sytuacja wymaga bowiem wizyty u weterynarza. Z racji tego, że biegunka może być spowodowana zmianą karmy lub niestrawnością, może przejść samoistnie. Jeśli kot zachowuje się normalnie, a poza biegunką nie występują inne niepokojące objawy, warto poczekać. Jeśli natomiast zwierze wyraźnie słabnie a biegunka jest nasilona, wówczas należy udać się do weterynarza jak najszybciej.

Zakończenie

Biegunka pojawiająca się u kota może mieć różne przyczyny. Czasami może być objawem niestrawności, ale bywa także tak, iż jest objawem poważnych chorób. Jeśli poza biegunką nie występują inne budzące niepokój objawy, a kot zachowuje się normalnie, warto poczekać na samoistne zaniknięcie biegunki. Jeśli natomiast zwierzak jest osłabiony a biegunka nasilona, należy udać się na wizytę do weterynarza. Bardzo ważne w tym czasie jest nawodnienie oraz stosowanie odpowiednich probiotyków uzupełniających florę bakteryjną jelit.