Świnka morska to inaczej kawia domowa, udomowiony gryzoń.
Ten popularny w Polsce zwierzak pochodzi z południowej Ameryki.
Została udomowiona przez Indian, którzy wykorzystali ją przede wszystkim jako przysmak w swojej kuchni, do celów rytualnych oraz w medycynie. Nadal traktowana jest jako zwierzę rzeźne w Ameryce Południowej oraz w Afryce, niemniej jednak spora ich część żyje jako nasze pupilki. Do Europy trafiła w XVI wieku.
Istnieją dwie rasy:
1. Świnki krótkowłose: Rozetka, American Crested, English Crested, Rex i Teddy
2. Świnki długowłose: Sheltie, Coronet, Angora, Peruwianka, Tecel, Merino, Alpaka i Moher.
Świnki morskie dożywają od 6 do 8 lat. Jeśli chcemy kupić sobie takie stworzonko do domu, najlepiej znaleźć odpowiedzialnego hodowcę, z którym możemy porozmawiać i zadać pytania. Podczas wizyty u hodowcy, możemy również zajrzeć do klatek i sprawdzić, w jakich warunkach żyją zwierzątka. Czy klatki nie są przepełnione oraz, czy są czyste. Zdrowe zwierzę nie jest wychudzone, ma lśniącą sierść i oczy.
Zwierzęta te nie są ciężkie w hodowli, wystarczy codziennie karmić je suchą karmą i dbać, żeby codziennie miały świeżą wodę do picia. Lubią też świeże owoce i warzywa. Bardzo ważne jest również podawanie witaminy C, ponieważ jej niedobór może powodować problemy z poruszaniem się, spadkiem apetytu oraz depresję. Witaminę C należy podawać codziennie. Ciekawostką jest, że fasola jest dla świnek trująca, więc nie należy jej podawać, a kapusta powoduje wzdęcia.
Jak rozpoznać płeć u świnki morskiej?
Określenie płci u świnki morskiej nie jest proste. Najlepiej należy wziąć zwierzątko w ten sposób, aby zobaczyć brzuszek, delikatnie rozciągnąć skórę w okolicach narządów płciowych. Świnka płci żeńskiej posiada narząd w kształcie litery Y, natomiast płci męskiej ma w kształcie litery I.
Ciąża u świnki morskiej.
Ciąża u świnki morskiej trwa od 8 do 10 tygodni i nie będzie widoczna od razu, ale dopiero po 5 tygodniach. Zajście w ciążę może być niebezpieczne dla świnki, która ma już rok i wcześniej nie rodziła. W takim wieku świnka ma już kości mocno zrośnięte i nie mogą się dostatecznie rozszerzyć. W takim przypadki należy udać się do specjalisty weterynarza, ponieważ tylko doświadczony lekarz może nam pomóc.
Jak możemy poznać czy nasze zwierzątko spodziewa się potomstwa?
Należy dotknąć brzuszka, kiedy jest miękki to, oznacza, że świnka ma za dużo sadełka. Natomiast kiedy jest w ciąży, brzuszek jest napięty i nabity. W czasie ciąży oprócz rosnącego brzuszka rosną również boczki. A w ostatnich tygodniach możemy również wyczuć ruchy maluszków, a nawet usłyszeć. W przypadku ciąży świnka taka powinna zostać odseparowana od innych osobników. Nie można jej również wyjmować z klatki, żeby nie uszkodzić młodych, ale nadal możemy ją głaskać. Sam poród przebiega bardzo szybko do kilku minut i zazwyczaj w nocy. Świnki nie wydają żadnych dźwięków podczas porodu i jak każdy gryzoń zjada łożysko. Młodych nie należy brać na ręce przez około 2 tygodnie, ten czas zarezerwowany jest dla mamy i jej potomstwa.
Zwierzątka te są niezwykle wdzięczne i na pewno przysporzą nam wiele radości.