Olej sojowy paszowy. Zalety stosowania i charakterystyka.

Olej paszowy jest niezbędnym elementem każdej paszy. Podstawową korzyścią, jaką daje olej jest poprawa wartości energetycznej paszy. Stanowi on skondensowane źródło energii i ma pozytywny wpływ na przyrosty masy zwierząt, co z kolei podnosi parametry produkcji. Dzięki natłuszczeniu pasz, następuje mniejsze zużycie mieszanki, co przynosi realne oszczędności.

Olej sojowy paszowy zalety:

Wspomniany olej przyczynia się nie tylko do poprawy wartości energetycznych. Dodawanie oleju zapobiega pyleniu pasz. Ponadto dodatek oleju sojowego w paszy przeciwdziała jej rozwarstwieniu. Poprawia także smakowitość mieszanek, tak, że są one chętnie zjadane przez zwierzęta. Olej sojowy pokrywa również zapotrzebowanie zwierząt na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza kwasu linolowego oraz linolenowego. Nie są one produkowane przez organizmy zwierzęce i muszą być dostarczane z pokarmem. Pożyteczne i wartościowe właściwości jaj i mięsa zależą w dużej mierze od składu tłuszczu, zwłaszcza stosunku kwasów nienasyconych.

Olej sojowy odgumowany:

Odgumowanie polega na usunięciu białek koloidalnych, białek i fosfatydów. Jest to pierwszy etap rafinacji oleju, ponieważ tylko olej odgumowany może zostać poddany rafinacji fizycznej. Nazwa procesu pochodzi od konsystencji usuwanej substancji, która przypomina gumę. Odgumowany olej jest znacznie łatwiejszy w użyciu, gdyż nie klei się i nie zatyka dysz maszyn. Charakteryzuje się również naturalną barwą, brakiem zanieczyszczeń i osadów. Przy tym pozytywnie wpływa na samą jakość paszy, która nie pyli, jest smaczna oraz bardzo wydajna.

Olej sojowy paszowy u trzody chlewnej:

Całkowita zawartość tłuszczu w paszy nie może przekraczać 8 – 10 procent. Olej sojowy przyczynia się do większego tempa wzrostu tuczników, większej masy prosiąt przy urodzeniu, polepsza wydajność mleczną loch oraz pozwala na bardziej ekonomiczne wykorzystanie paszy.
Olej sojowy w karmieniu drobiu:
Pasza, jak było wspomniane powyżej dzięki użyciu oleju sojowego nie pyli, a tym samym nie powoduje u drobiu chorób układu oddechowego. Konsystencja jest dobrze strawna i smakowita, co wpływa korzystnie na układ trawienny drobiu. Poprawa jakości mięsa oraz krótszy czas chowu, dzięki szybszym przyrostom pozytywnie wpływa na wskaźniki produkcji.

Olej sojowy paszowy NON GMO

Hodowla, która jest prowadzona zgodnie z zasadami ekologicznymi, może zakładać wykorzystanie oleju sojowego NON GMO produkowanych z polskich ziaren soi niemodyfikowanej genetycznie. Podczas produkcji takiego oleju nie wykorzystuje się dodatków w postaci żadnych chemicznych substancji. Bazuje się też na naturalnych cyklach pracy urządzeń. Pozyskiwany ekologicznie wpływa korzystnie na przyrost masy zwierząt, ich zdrowie oraz smakowitość samej paszy. Jest ona wówczas zjadana ze smakiem nawet przez najbardziej wybredne zwierzęta. Zawiera cenne kwasy omega-3 oraz inne niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jakość produktów mięsnych i jaj oznaczonych jako NON GMO jest obecnie bardzo ceniona na rynku i cieszy się coraz większym powodzeniem wśród kupujących.