Dla których oni najodpowiedniejszy będzie pellet?
Stosowanie pelletu ze słomy w połączeniu ze ściółka wiórową to idealne rozwiązanie dla koni u których zdiagnozowano tzw. RAO czyli przewlekły kaszel oraz problemy w drogach oddechowych u koni. Pellet dzięki swoim właściwościom, pozwala na utrzymanie wyjątkowo wysokiej higieny, redukując przy tym przykry zapach amoniaku oraz zachowując kopyta suchymi, nie narażając ich na długotrwały wpływ wilgoci dzięki dużej chłonności.
Ściółka dla koni w postaci pelletu to również zdecydowana oszczędność czasu podczas pracy oraz pielęgnacji koni, zwłaszcza tych po operacjach i dla tych będących na diecie.
Metoda wytwarzania pelletu
Pellet z przeznaczeniem na ściółkę dla koni wytwarzany jest w procesie prasowania w wysokich temperaturach oraz przy wysokim ciśnieniu rozdrabniania słomy. Dzięki tym procesom, pellet osiąga swój zamierzony, walcowaty kształt o średnicy 5,6 mm oraz długości dochodzącej do 50mm.
Aby osiągnąć mikrobiologiczną czystość wyrobu, przed procesem produkcyjnym słoma poddawana jest czynnościom powietrzno – termicznym których celem jest wyeliminowanie z produktu pyłów oraz wszelakiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym bakterii i grzybów.
Szczególne właściwości pelletu
Pellet jako ściółka dla koni, produkowany jest wyłącznie z naturalnych składników, jak specjalnie wyselekcjonowana słoma. Cechuje się wyjątkową chłonnością, dochodzącą nawet do 450% przez co czas sprzątania oraz usuwania nieczystości w znaczny sposób ulega zredukowaniu i skróceniu.
Poprzez swoje świetne właściwości absorpcyjne, ściółka dla koni z pelletu świetnie radzi sobie z usuwaniem nieprzyjemnego zapachu amoniaku pochodzącego z końskiego moczu. Dodatkowym atutem jest możliwość sporządzenia z pelletu specjalnego, organicznego nawozu, tworzącego wysokiej jakości kompost.
Do niewątpliwych zalet stosowania tego typu ściółki niewątpliwie należy także łatwość jego przechowywania oraz magazynowania. W sprzedaży pellet porcjowany jest najczęściej na paletach o wielkości 1m2, co w przełożeniu na wagę równa się około jednej tonie.
Pelletowa ściółka posiada właściwości antyalergiczne, nie zawierając przy tym szkodliwych substancji oraz emituje słabe lub praktycznie niewyczuwalne zapachy.
Jak stosować pellet?
Stosowanie pelletu w dużej mierze uzależnione jest od indywidualnego podejścia oraz techniki hodowli. Najczęściej stosowanym przelicznikiem jest wyścielenie boksu około 10 – 14 kg pelletu na każdy jego metr kwadratowy. Całkowita wymiana ściółki dla koni powinna nastąpić po około 2 – 4 tygodniach, gdy ściółka ta straci już całkowicie swoją sypkość. Aby jak najefektywniej korzystać ze ściółki pelletowej, należy mieszać ją ze ściółką wiórową. W tym wypadku na każde trzy miesiące stosowania przypada około tony produktu dla boksu o wymiarach ok. 9m2.
Pellet w ostatnim czasie zyskuje sporą popularność jako rodzaj ściółki dla koni. Można powiedzieć że niemal nie posiada on wad, w odróżnieniu od np. samej słomy czy torfu.