Pojawienie się w domu czworonożnego członka rodziny zawsze budzi ogromne emocje. Musisz jednak mieć świadomość, że szczeniak nie podziela tego entuzjazmu. Ze znanego, bezpiecznego otoczenia nagle trafia do obcego miejsca, co jest dla niego trudnym, stresującym przeżyciem. Dowiedz się, jak postępować w pierwszych dniach szczeniaka w Twoim domu, aby szybko odnalazł się w nowej sytuacji i był szczęśliwy!
Własny kącik i odrobina domu w nowym miejscu
Dobrze przygotuj się na przybycie szczeniaka, zanim jeszcze przekroczy próg Twojego domu. Przede wszystkim wyznacz miejsce na legowisko oraz miski z wodą i jedzeniem. Maluch może potrzebować bliskości, musisz też mieć go na oku, dlatego najlepiej, jeśli postawisz jego legowisko nieopodal swojego łóżka. Świetnym rozwiązaniem jest zabranie ze starego miejsca pobytu czegoś, co maluch zna i lubi, np. zabawki, kocyka, których zapach będzie go uspokajał. Z kolei miski połóż w miejscu, do którego szczeniak zawsze będzie mieć bezproblemowy dostęp. Powinna to być przestrzeń spokojna, nieco na uboczu, aby mógł zejść i napić się bez stresu.
Zasady i granice to podstawa
I tę kwestię ustal, zanim szczeniak pojawi się w domu. Pamiętaj o tym, że znacznie łatwiej nauczyć psa nowych zachowań, niż oduczyć zachowań niepożądanych, które są już mocno zakorzenione. Porozmawiaj zatem z domownikami i jasno określcie, jak będziecie postępować w stosunku do psa, na co będziecie pozwalać, a czego szczeniak absolutnie nie będzie mógł robić. Jeśli w domu są małe dzieci, możesz spisać swego rodzaju „kontrakt” i powiesić np. na lodówce. Ustalcie m.in. czy pies może wchodzić na łóżko, kanapę, do określonych pomieszczeń, jak należy się z nim bawić, a czego nie robić (np. nigdy nie pozwalać na to, aby podgryzał ręce).
Rutyna jest ważna dla psów
To prawda, jasne zasady i stały plan dnia to dla psa coś, co powoduje, że czuje się on bezpiecznie i wie, czego może się spodziewać. Oczywiście np. spacery ze szczeniakiem muszą odbywać się częściej niż z dorosłym psem (m.in. zawsze po drzemce, jedzeniu, zabawie). Stopniowo, gdy czworonóg będzie dojrzewał, ich częstotliwość się zmniejszy, ale ważne jest, aby wiedział, kiedy może się spodziewać kolejnego wyjścia. Jest to ważne również dla Ciebie, bo obserwując psa, szybko rozpoznasz, jak się zachowuje, kiedy ma potrzebę udać się na zewnątrz.
To samo dotyczy posiłków. Początkowo dzienna dawka pokarmu powinna być podzielona na kilka mniejszych porcji, serwowanych o względnie stałych porach. Pamiętaj o tym, że karma dla szczeniąt powinna cechować się najwyższą jakością. W trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój swojego podopiecznego sięgnij np. po zbilansowane karmy dla szczeniąt SPECIFIC™.
Goście? Nie, dziękuję!
Socjalizacja jest bardzo ważnym elementem szczenięcej codzienności. Im więcej różnych ludzi, psów i innych zwierząt maluch pozna w bezpiecznym otoczeniu, tym łatwiej , bez stresu i strachu, będzie mu funkcjonować w dorosłości, ale… Jak we wszystkim, również tutaj ważny jest umiar. Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to nie czas na intensywne spotkania towarzyskie. Pozwól psu w pierwszych dniach przyzwyczaić się do nowego miejsca, poznać domowników, zasady, zwyczaje etc. Na zapoznanie z Twoją rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami przyjdzie jeszcze czas.
Szkolenie malucha? Tak!
Każdy pies, niezależnie od rasy, wielkości czy przeznaczenia, powinien przejść co najmniej podstawowy trening posłuszeństwa. Wiele prostych komend możesz nauczyć szczeniaka samodzielnie. Ćwicz z nim codziennie, ale krótko, aby się nie znudził i nie sfrustrował nadmiarem „obowiązków”. Bądź opiekunem wyrozumiałym i cierpliwym. Nie karć, gdy popełni błąd, zawsze nagradzaj za prawidłowe zachowania!