Pożyczka pod zastaw nieruchomości – 5 najczęstszych pytań (i odpowiedzi)

Poszukujesz źródeł finansowania swojej działalności gospodarczej, lecz nie masz możliwości skorzystania z oferty banków? Zniechęcają Cię długotrwałe procedury weryfikacji zdolności kredytowej? Przedstawiamy poradnik o pożyczkach pod zastaw nieruchomości, które stanowią domenę rynku prywatnego. Odpowiemy tu na najczęściej zadawane pytania, dzięki czemu lepiej poznasz specyfikę tego rodzaju produktów. Zapraszamy do lektury!

1. Kto może ubiegać się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Zastanawiasz się, dlaczego oferta prywatnych biur pożyczkowych spotyka się z entuzjazmem wnioskodawców? Klucz do sukcesu oferty tkwi w prostych mechanizmach finansowania i dostępności dla wielu podmiotów, niezależnie od ich kondycji finansowej.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości daje gwarancję bezpieczeństwa dla pożyczkodawcy, który w razie niewypłacalności dłużnika może odzyskać zainwestowane środki. Efektem obniżenia ryzyka kredytowego jest otwartość wierzycieli i gotowość do personalizacji warunków umowy dla swoich klientów.

O wsparcie mogą się ubiegać firmy borykające się z utratą płynności, start-upy, podmioty z negatywną historią w BIK czy przedsiębiorstwa zadłużone i zagrożone bankructwem. Kluczowym czynnikiem pozostaje tutaj posiadanie nieobciążonej nieruchomości własnościowej i zgoda na przekazanie jej pod zastaw.

2. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby otrzymać pożyczkę pozabankową?

Liczba wymogów formalnych na rynku pozabankowym została ograniczona do niezbędnego minimum. Chcesz ubiegać się o pożyczkę i skrócić czas procedowania wniosku? Skompletuj następujące dokumenty:

  • numer księgi wieczystej,
  • akt prawny potwierdzający prawo własności,
  • opis techniczny nieruchomości przeznaczonej pod zastaw,
  • zaświadczenie o braku zadłużenia na budynku lub lokalu,
  • operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego.

3. Czy należy posiadać zdolność kredytową przed zaciągnięciem pożyczki?

W przypadku usług pozabankowych nie musisz się martwić o procedurę zdolności kredytowej. Maksymalna kwota pożyczki jest ustalana na podstawie wskaźnika LTV, który bierze pod uwagę wycenę rynkową nieruchomości pod zastaw. Usługa jest dostępna również dla firm w trudnej sytuacji majątkowej.

4. Jaką wysokość pożyczki otrzymam w stosunku do wartości nieruchomości?

Mówiąc o wysokości pożyczonych środków, musimy opowiedzieć o wskaźniku LTV, który ma wpływ na wartość świadczenia. Kalkulacja Loan To Value ma na celu ustalenie akceptowalnego poziomu ryzyka dla pożyczkodawcy przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej puli środków dla pożyczkobiorcy. Wskaźnik ten przyjmuje przeważnie wartość 60–80%.

Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, jeśli LTV=80%, a mieszkanie uzyskało wycenę 200 000 PLN, wówczas pożyczka pod nieruchomość wyniesie maksymalnie 160 000 złotych.

5. Czy wszystkie formalności da się załatwić online?

Biura pożyczkowe wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują zdalne wnioskowanie. Osobiście musisz się stawić jedynie w celu podpisania aktu notarialnego, jaki umożliwia wypłatę środków z pożyczki pod zastaw.

Wejdź na stronę biura pożyczkowego Smartvest (www.smartvest.pl) i otrzymaj środki na cel związany z Twoją działalnością gospodarczą.