Psy do zadań specjalnych – psy poszukiwacze

Psy to niezwykle wierne zwierzęta, które dają swoim właścicielom wiele radości i miłości. Odpowiednio wytresowane mogą być wiernymi towarzyszami zabaw, spacerów, wycieczek i wypoczynku. Z dobrze wytresowanym psem można się wybrać praktycznie w każde miejsce, grunt by wiedział on jak się może zachować w danych okolicznościach. Niektóre rasy psów są tresowane na specjalne okoliczności i tak możemy wyróżnić psy obronne, psy myśliwskie czy też psy poszukiwawcze.

Jakie psy zaliczamy do psów poszukiwaczów?

Psy poszukujące to inaczej psy ratownicze. Jak się można domyślić po ich nazwie, ich zadaniem jest poszukiwanie zaginionych osób i ich ratowanie z opresji. Takie psy są wykorzystywane w ratownictwu górskim, w policji, w straży pożarnej i w innych tego typu zrzeszeniach. Na całym świecie korzysta się z pomocy tak wyszkolonych psów, niejednokrotnie ratują one życie i zdrowie. Na psy poszukujące szkoli się różne rasy psów, najczęściej są to labradory, golden retrievery, owczarki niemieckie, owczarki belgijskie i owczarki szkockie. Wszystkie one są duże, silne i szybkie, potrafią też dobrze słuchać. Te rasy psów z całego świata są bardzo wierne i inteligentne, łatwo przyswajają nową wiedzę i łatwo się je szkoli. Szkolenie psa ratowniczego trwa zwykle około pół roku, po tym czasie można stwierdzić, czy pies nadaje się do takiej specyficznej służby. Nie tylko sam pies bierze udział w szkoleniu ale także jego właściciel. Szukanie zaginionych to praca zespołowa psa i człowieka. Mimo, że pies pełni tu najważniejszą rolę to bez towarzystwa swego opiekuna nie był by on tak skuteczny.

Psy poszukiwawcze do zadań specjalnych

Psy poszukujące szkoli się do kilku różnych akcji ratowniczych. Każdy pies zostaje przygotowany do pracy w gruzowisku i na szerokim terenie. Praca w gruzowisku jest bardzo trudna, pies musi nauczyć się chodzić ostrożnie po gruzowisku, by nie poranił się przy akcji ratowniczej. Do tego szukanie po zapachu w stertach gruzu jest bardzo trudne. Jednak często to właśnie pies ratowniczy jest jedynym ratunkiem dla ludzi uwięzionych w stertach gruzu pod osuwiskiem lub pod zawalonym budynkiem. Jeśli zaś chodzi o pracę na dużym terenie, to takie psy szkoli się do szukania zaginionych osób na łąkach, w lasach czy w górach. Bardzo ważne jest to, by pies nauczył się nie rozpraszać zewnętrznymi bodźcami, ma być skupiony i czujny i nie może zgubić zapachu. Szkolenie takiego psa jest czasochłonne i wymagające, ale dzięki temu wiele psów uratowało ludzkie życie.