Rodzaje adresu IP

Zastanawiasz się, czym różni się moje wewnętrzne IP od zewnętrznego IP? Trafiłeś we właściwe miejsce. Z pewnością wiesz już, czy jest adres IP, jednak dla przypomnienia wyjaśnijmy – jest to numer identyfikacyjny. Który przypisywany jest każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci. Czym różnią się jego poszczególne rodzaje?

Adres IP wewnętrzny

Wewnętrzy adres IP przypisany jest wyłącznie do tych urządzeń, których właściciele korzystają z lokalnej sieci komputerowej – np. na konkretnym osiedlu czy w miejscu zatrudnienia. Takie urządzenia nie łączą się z Internetem bezpośrednio, a za pomocą routera, którego zadaniem jest przydzielanie wewnętrznych adresów. Numer ten jest stały, prywatny oraz indywidualny, ale widzą go wyłącznie inne osoby podłączone o konkretnej sieci, bowiem poza nią rozpoznawany jest wyłącznie adres zewnętrzny.

Adres IP zewnętrzny

W przeciwieństwie do adresu wewnętrznego, zewnętrzny adres jest publiczny oraz zmienny – oznacza to, że zmienia się po każdorazowym połączeniu do sieci. W przypadku sieci lokalnych zewnętrzne IP przypisane jest wyłącznie do routera, co oznacza, że wszyscy użytkownicy sieci lokalnej widoczni są poza nią pod tym samym adresem IP.