Sposoby na bezpieczną hodowlę gadów

Jak bezpiecznie przechowywać gady w domu?

Boa dusiciel w domu albo legwan z pazurami jak sztylety – to piękne stworzenia. Hodowanie ich jest jednak problematyczne i wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, jak bezpiecznie przechowywać gady w domu. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze terrarium dla węży

Oczywiście pierwszą sprawą jest zrozumienie potrzeb pupila. Różne gatunki gadów mogą potrzebować innych temperatur albo większej ilości kryjówek. Komfort zwierzęcia ograniczy bowiem jego próby ucieczek. Nie znaczy to jednak, że takich nie będzie wcale. Zwłaszcza łuskonośne mają eksplorację w naturze – szukają źródła ciepła. No więc jakie terrarium dla węża?

Wąż to bodaj najbardziej popularny rodzaj gada hodowlanego. Aby zapewnić sobie (i jemu) bezpieczeństwo, należy się wyposażyć w profesjonalne terrarium dla gadów. Powinno mieć odpowiedni rozmiar, system grzewczy, ale i mechanizm zamykania od góry. Wąż nie może mieć szans na odblokowanie wejścia głową. Z drugiej strony opiekun powinien mieć mnóstwo miejsca na ręce, aby dobrze chwycić domowego pupila. W związku z tym otwierana górna płyta to najlepszy pomysł. Takie terrarium dla boa można kupić na przykład tutaj: terranpolska.pl/terraria-dla-gadow.

Bezpieczna hodowla jaszczurki

Siłą rzeczy gekon lamparci albo mniejszy gatunek legwana domowego również wymaga terrarium. W nim powinno się znaleźć wszystko to, czego te gady potrzebują do życia w ich naturalnym środowiskiem. Podobnie jak to wygląda z wężami, i tutaj znajomość specyfiki gatunku ma kluczowe znaczenie.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, należy mieć na uwadze praktycznie takie same kryteria, co w przypadku węży. Nawet małe terrariom dla jednego osobnika powinno dać mu przestrzeń, a właścicielowi możliwość wyciągnięcia go w sposób komfortowy. Ciasne otwory wejściowe mogą się skończyć tym, że jaszczurka hodowlana kogoś po prostu ugryzie.

Jak bezpiecznie przechowywać gady w domu z dziećmi?

Powyższe tym bardziej odnosi się do sytuacji, gdy w pobliżu zwierzęcia znajdują się dzieci. Wówczas należy wzmocnić bezpieczeństwo. Można to zrobić poprzez montaż dodatkowych zamków na kluczyk. Dziś istnieje również możliwość stosowania cyfrowych zamknięć na kod. Profesjonalna obudowa terrarium w połączeniu z takim systemem skutecznie powstrzyma dzieci przed wyjęciem węża. Właśnie w ten sposób często unika się problemów. Z tego też względu powinno się zrezygnować klatki na rzecz terrarium ze szkła i stosowną wentylacją. Wówczas nikogo nie będzie kusić, aby włożyć palca tam, gdzie tego robić nie należy. Oto najlepszy sposób, jak bezpiecznie przechowywać gady wśród dzieci.