Jaki odchów papugi jest lepszy dla jej behawioru i przyszłego właściciela?

Zakup papugi to poważna decyzja.

Powinna być przemyślana, albowiem istnieje wiele aspektów na jakie trzeba zwrócić uwagę podczas nabywania ptaka. Jednym z nich jest kwestia czy lepsza będzie ręcznie karmiona papuga czy dzika? Na ten temat wypowiadają się od wielu lat specjaliści od ptasiego behawioru. Otóż zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup zwierzęcia odkarmionego przez człowieka. Dlaczego? Otóż dzięki temu nasz przyszły, skrzydlaty przyjaciel będzie bardziej oswojony. To niezwykle ważne, ponieważ papugi dzikie stwarzają mnóstwo problemów swoim opiekunom i możliwość nawiązania z nimi jakiejkolwiek relacji jest bardzo trudna a w większości przypadków nawet niemożliwa.

Na czym polega odchów ręczny ptaków hodowlanych?

Małe papugi od razu po wykluciu zaczynają być karmione specjalistycznym pokarmem poprzez podawanie go bezpośrednio do dzioba strzykawką lub sondą. Jednak nie wszystkie osoby, które sprzedają te zwierzęta robią to w sposób prawidłowy. Niektórzy, aby zaoszczędzić sami przygotowują karmę, która niestety nie zawiera wszelkich potrzebnych makro i mikroelementów. Przez to ptaki są niedożywione a to powoduje ich gorszy rozwój zarówno fizyczny jak i psychiczny. W związku z tym należy kupować skrzydlate podrostki tylko ze sprawdzonych źródeł. Jeśli ktoś wystawia na portalu ogłoszeniowym papugę za pięćset czy siedemset złotych, która już na zdjęciach nie wygląda dobrze to nie ma sensu wspierać pseudo hodowli żerujących na zwierzętach oraz osobach chcących posiadać ptaka w domu.

Zwierzę gotowe do wydania powinno wyglądać na zadbane, prawidłowo odżywione i przede wszystkim zdrowe.

Nastroszone pióra, zwisająca w dół głowa, brak chęci do zabawy świadczą o rozwijających się problemach. W momencie gdy klient nie do końca zna się na papugach powinien zasięgnąć przed zakupem rady specjalisty. Można poprosić sprzedającego, aby pojechał z nami i ptakiem do lekarza weterynarii zajmującego się zwierzętami egzotycznymi. Weterynarz oceni stan zdrowia osobnika i sytuacja będzie klarowna.