Kot dziwnie miauczy – poznaj gamę kocich odgłosów

Kot może stać się dobrym kompanem codzienności i przyjacielem na długie lata. Czasami jednak zachowania tych pupili są specyficzne, mogą wydawać się dziwne. Mowa tutaj szczególnie o dźwiękach, jakie wydają z siebie te urocze zwierzęta. Twój kot dziwnie miauczy? Przeczytaj kolejne części artykułu, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć swojego pupila. Zapraszamy do lektury.

Kot dziwnie miauczy

Kocie dźwięki mogą być wyrazem emocji, zamiarów, uczuć, potrzeb. Koty często miauczą i wydają różne dźwięki, co może zaniepokoić właściciela. Pamiętaj jednak, że jeśli kot ma zapewnione odpowiednie warunki, prawdopodobnie nie dzieje mu się nic złego. Te zwierzaki często krzyczą nawet z powodu nudy.
Najbardziej rozpoznawalnym kocim odgłosem jest mruczenie. Chociaż kojarzy się w głównie z sytuacjami, gdy kot jest zadowolony, czasami może również być sposobem na wyrażenie i łagodzenie bólu. Tak na przykład kotki podczas porodu często właśnie mruczą. Wydawanie tego odgłosu pomaga kotu poradzić sobie z bólem i nieco go zmniejszyć. Powodem jest wydzielanie endorfin podczas mruczenia. Dźwięk ten służy również do komunikowania się z młodymi kociakami, które jeszcze dobrze nie widzą.
Miauczenie to kolejny odgłos, którym koci pupil może uraczyć uszy swojego właściciela. Czasami taki dźwięk może wzbudzać dyskomfort. Często miauczenie ma na celu zwrócenie na siebie uwagi. Jeśli nie poświęcasz jej wystarczająco dużo swojemu pupilowi, prawdopodobnie zacznie uporczywie miauczeć, abyś w końcu się nim zajął. Warto znaleźć odrobinę czasu na pieszczoty i zabawę. Koty bowiem uwielbiają spędzać czas z ukochanym właścicielem.
Kolejny odgłos wydawany przez kocich pupili to zawodzenie. Jest to jeden z tych dźwięków, których człowiek bardzo nie lubi. Płaczliwe i długie dźwięki zawodzenia mogą czasami wzbudzać lęk i niepokój, szczególnie wówczas, gdy kot wydaje je w porze nocnej. Zawodzenie to charakterystyczny dźwięk dla kota w okresie rozrodczym. Często także koty starsze oraz te w okresie dojrzewania przeraźliwie zawodzą.
W gamie kocich dźwięków znajduje się również syczenie. Zwierzak stosuje ten dźwięk, aby wyrazić swoje niezadowolenie lub odstraszyć człowieka czy inne zwierzę.
Koty mogą również trajkotać podczas polowania na upatrzoną zdobycz, ćwierkać w wyniku ekscytacji lub prychać, gdy przyjmują postawę defensywną.

Zakończenie

Gama kocich dźwięków jest naprawdę imponująca. Każdy z nich może wyrażać coś innego. Chociaż czasami dźwięki wydawane przez pupila mogą Cię przerazić, prawdopodobnie nie ma pokoju do niepokoju.