Jaki żwirek dla kota wybrać?

Na rynku są różne rodzaje żwirków do kociej toalety. Opiekunowie kotów doskonale wiedzą, że żwirek dla kota jest podstawowym elementem wyposażenia dla pupila. Trudno jest sobie wyobrazić kota w domu, który nie ma kuwety. Produkt ten ma za zadanie eliminować nieprzyjemne zapachy. W artykule wyjaśniamy, jaki żwirek dla kota warto wybrać.

  1. Dlaczego konieczny jest żwirek dla kota?
  2. Żwirek drewniany czy żwirek silikonowy?
  3. Jakie zalety ma żwirek zbrylający?

Każdy opiekun kota musi przygotować miejsce, w którym zwierzę może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Konieczny jest zakup kuwety, którą należy postawić w miejscu oddalonym od stanowiska służącego do karmienia kotów. W domu może to być na przykład łazienka lub składzik, przy czym drzwi do tych pomieszczeń powinny być zawsze otwarte. Ewentualnie można w drzwiach wyodrębnić wejście dla kota. W kuwecie należy umieścić odpowiedni żwirek. Na rynku zoologicznym dostępne są rozmaite żwirki.  Można kupić produkty takie jak żwirek bentonitowy, żwirek kukurydziany, żwirek silikatowy i żwirki drewniane. Żwirek dla kota zawsze powinien być na stanie w mieszkaniu. Nie powinno go zabraknąć, gdy trzeba będzie posprzątać kocią kuwetę.

Dlaczego konieczny jest żwirek dla kota?

Kuweta to po prostu plastikowy pojemnik, który ma służyć jako toaleta. Bez żwirku nie spełni swoich podstawowych funkcji. Dopiero odpowiednia ilość żwirku sprawi, że kot zacznie korzystać z kuwety. Jeśli kot nie będzie miał swojej kuwety ze żwirkiem, to zacznie się załatwiać, gdzie popadnie, a kocie odchody i intensywny zapach moczu staną się problematyczne dla wszystkich domowników. Żwirek dla kotów, czyli składnik podstawowego wyposażenia każdego kota, pomaga utrzymać czystość. Młody kot prędzej czy później nauczy się korzystać z kuwety, a starszy osobnik nie będzie chciał się załatwiać poza kuwetą. Wyjątkiem mogą być koty wychodzące. W przypadku kotów wolno żyjących, które bytują najczęściej w piwnicach lub mogą mieszkać w domkach dla kotów, również warto zapewnić zwierzętom dostęp do kociej kuwety. Chodzi o to, by nikt nie zarzucił społecznym opiekunom kotów zagrożenia epidemiologicznego czy problemów w utrzymaniu czystości na posesji. Mieszkańcy nieruchomości, którzy chodzą do piwnicy, nie będą narażeni na nieprzyjemne zapachy.

Żwirek drewniany czy żwirek silikonowy?

Odpowiedź na pytanie, jaki żwirek będzie najlepszy dla kota, nie jest jednoznaczna. Trzeba po prostu wypróbować kilka żwirków. Tylko w ten sposób można będzie sprawdzić, który żwirek odpowiada pupilowi. W wyborze żwirku istotne jest to, w jakim stopniu pochłonie nieprzyjemny zapach, czy jest łatwy w sprzątaniu i czy nie wywołuje podrażnienia na kocich łapach. Warto podkreślić, że żwirek drewniany jest całkowicie biodegradalny. Natomiast żwirek silikonowy jest bardzo wydajny i chłonny.

Jakie zalety ma żwirek zbrylający?

Żwirek zbrylający jest wygodny w sprzątaniu i bardzo dobrze wypada pod względem ekonomicznym. Jeśli kot odda mocz lub kał w kuwecie, to tworzą się bryłki, które można usunąć za pomocą łopatki. Taki żwirek sprawia, że nie trzeba sprzątać całej kuwety. Wystarczy wyjąć i wyrzucić bryłki. Poza tym żwirek tego typu skutecznie eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Konsumenci mogą kupować różne rodzaje żwirku. Ostateczny wybór produktu może zależeć od tego, czy kot ma jakieś upodobania dotyczące żwirku. Wiele też zależy od tego, jakie jest podejście opiekunów do sprzątania kociej kuwety. Wielu konsumentów preferuje żwirki, które można z łatwością wymienić (w całości lub częściowo). Żwirki zbrylające i niezbrylające zawsze powinny być pod ręką, gdyż koty nie lubią brudnej kuwety.

Artykuł sponsorowany