Waga kota i jej wpływ na jego zdrowie

W przeciwieństwie do psów, koty, niezależnie od rasy, są mniej więcej tej samej wielkości. Zdrowy, dorosły kot powinien ważyć około 4,5 kg, chociaż odpowiedź na pytanie ile powinien ważyć kot, zależy również od jego rasy. Koty syjamskie na przykład, mogą ważyć mniej, podczas gdy większe rasy, takie jak maine coon, mogą ważyć prawie dwa razy tyle, więc dobrze jest wiedzieć, jaka waga jest prawidłowa dla konkretnego zwierzęcia.

Powody nadwagi u kotów

Jeśli kot waży więcej lub mniej niż powinien, być może trzeba będzie przyjrzeć się jego diecie lub stylowi życia, aby zobaczyć, w których obszarach można będzie mu pomóc. Zmiany wagi zwierzaka mogą być również oznaką różnych problemów zdrowotnych, dlatego warto porozmawiać z weterynarzem, jeśli po wprowadzeniu zmian w diecie czy stylu życia nie widać żadnej poprawy. U kotów z nadwagą może to również oznaczać, że są karmione także poza domem, należy więc obserwować zwierzę, czy przypadkiem nie próbuje dostać się do domu sąsiada, lub umieścić na obroży notatkę z prośbą o niedokarmianie, aby zwierzę nie otrzymywało dodatkowego jedzenia.

Dlaczego otyłość jest dla kotów niebezpieczna?

Otyłość jest częstym problemem u kotów, ponieważ nie zawsze jest możliwe dokładne określenie, co i ile konkretnie zwierzak je lub ile ma ruchu, jeśli wolno mu spacerować na świeżym powietrzu. Jest to jednak coś, na co należy bardzo uważać, ponieważ jeśli pozwoli się, by waga kota wymknęła się spod kontroli, może to spowodować wystąpienie wielu niepożądanych konsekwencji. Nadmiar tłuszczu związany z przybieraniem na wadze może mieć duży wpływ na zdrowie kota i powodować problemy ze stawami, sercem i układem pokarmowym. Koty są naturalnie aktywnymi stworzeniami, więc kiedy stają się otyłe i nie są w stanie poruszać się z taką samą zwinnością, często stają się niespokojne i nieszczęśliwe.

Najlepszym sposobem na utrzymanie kota w zdrowiu jest obserwowanie jego wagi i odnotowywanie wszelkich zmian w jego nawykach żywieniowych i ogólnym zachowaniu. Jeśli nie ma się pewności, czy zwierzę ma prawidłową wagę, czy nie, warto porozmawiać z weterynarzem, który z pewnością odpowie na wszelkie pytania.