Czy warto sugerować się wskaźnikiem BMI?

Współczynnik BMI stał się w ostatnich latach niezmiernie popularną metodą sprawdzania odpowiedniej masy ciała. Z biegiem czasu został on poszerzony i obecnie można już nie tylko ocenić, jakie ma prawidłowe BMI mężczyzna czy kobieta, ale pojawiły się również kalkulatory pozwalające określić właściwą masę ciała dzieci.

BMI – fakty i mity

Trzeba jednak mieć w pamięci, że wskaźnik BMI to bardzo ogólna informacja, nie stanowi ona wyniku badań lekarskich. Pozwala ona tylko określić, czy iloraz naszej masy i wzrostu do kwadratu mieści się w statystycznej normie. Owszem, uwzględnia on płeć (kobiety mają większą ilość tkanki tłuszczowej niż mężczyźni) oraz w przypadku dzieci również wiek. Ale podobnie jak siatki centylowe nie świadczą jeszcze o konkretnej chorobie lub poważnym zaburzeniu wagi.

Jak podkreślił to kilkadziesiąt lat temu Ancel Keys, amerykański psycholog BMI opisuje wyłącznie populację, a nie jednostkę. Miejmy to zatem na uwadze przy sprawdzaniu wyników. Warto oczywiście kontrolować nasz współczynnik i w razie jakichkolwiek odchyleń, skonsultować się z lekarzem. Dopiero wówczas zostaniemy poddani odpowiednim badaniom, które sprawdzą czy faktycznie coś nam dolega.