Długość życia żółwia – ile wynosi i jak dbać o takiego pupila?

Warto posiadać w swoim domu pupila, który będzie doskonałym kompanem codzienności. Chociaż psy i koty są bardzo popularne, nie każdy może sobie pozwolić na takiego przyjaciela. Opieka nad tymi zwierzakami bowiem wymaga dużo czasu i uwagi. Jeśli szukasz mniej wymagającego kompana, doskonałym wyborem okaże się żółw. Opieka nad nim nie jest trudna, podobnie jak stworzenie odpowiednich warunków do życia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Jak zadbać o żółwia lądowego – kilka najważniejszych informacji

Żółwie to stworzenia, które najchętniej na pupili wybierają osoby nie posiadające dużej ilości wolnego czasu. Pamiętaj jednak, że mimo wszystko żółw potrzebuje odpowiednich warunków do życia, o które musi zadbać jego opiekun.
Wśród gatunków żółwi cieszących się największym zainteresowaniem, cieszą się stepowe oraz greckie. Aby zapewnić żółwiowi najlepsze warunki, warto stworzyć mu wybieg odpowiednich rozmiarów na zewnątrz. W Polsce można wypuszczać żółwia na taki wybieg od późnej wiosny do pierwszych dni jesieni. Wówczas warunki są bezpieczne i najlepsze. Taki wybieg powinien być dobrze przygotowany, aby żółw mógł zadbać o swoją sprawność. Różnego rodzaju pagórki i inne przeszkody są w tym przypadku mile widziane. W chłodne miesiące roku, należy żółwia trzymać w domu, zapewniając mu odpowiednie warunki.

Karmienie żółwia

Dieta żółwia powinna być odpowiednio zbilansowana, aby pupil cieszył się długim życiem i dobrą kondycją. Warto zadbać również o rozmaitość posiłków. Powój polny, koniczyna, jeżyny i inne rośliny łąkowe to dobre pożywienie dla pupila. Przed nadejściem chłodnych miesięcy warto ususzyć rośliny, aby żółw miał zapewnione odpowiednie pożywienie przez cały rok. Dla urozmaicenia diety pupila, warto zastosować owoce. Żółwie chętnie spożywają jabłka, truskawki oraz arbuzy. Warzywa to także dobry składnik diety, pomidory oraz ogórki okażą się dobrym wyborem.
Przygotowując posiłki dla żółwia, należy unikać roślin zawierających szczawiany. Niestety ich spożywanie powoduje pojawianie się kamieni nerkowych. Żółwie nie powinny jeść także sałaty, mięsa czy karm przeznaczonych dla psów oraz kotów.

Długość życia żółwia – ile wynosi?

Żółw może okazać się pupilem doskonałym, a strata zawsze jest bolesna. Długość życia żółwia może być różna, co zależy od gatunku oraz warunków w jakich żyje. Przyjmuje się jednak, że żółwie to zwierzęta długowieczne. Niektóre z nich mogą żyć ponad 100 lat, inne około 40.