Największe rasy królików

Na wolności przeciętny królik waży od około 0,5 kg do 2 kg. Aby zrównać się z masą największego królika na świecie, potrzeba by około 9 takich królików. Istnieją przeróżne rasy królików, przy tym największe króliki mogą osiągać wagę prawie 10 kg. Oto kilka faktów na temat gigantycznych ras królików.

Angora

Angory mogą urosnąć do minimum 4 kg dla samców i 4,5 kg dla samic. Ich futro (zwane również wełną) wymaga dużej uwagi, aby było czyste i nie tworzyły się na nim kołtuny. Angory mają zwykle łagodny temperament. Mówi się, że spędzanie czasu z innymi czyni ich bardziej przyjaznymi i słodszymi, oraz że ten królik jest idealnym zwierzakiem dla par, które są gotowe na powiększenie rodziny.

Baran francuski

Królik tej rasy, który waży średnio około 4,5 kg, został pierwotnie wyhodowany we Francji. Baran francuski ma krótkie uszy, które zwisają z każdej strony głowy. Króliki te znane są jako inteligentne i posiadające łatwy i spokojny temperament. Jako takie wydają się być dobrą rasą do interakcji z dziećmi. Barany francuskie lubią towarzystwo, co oznacza, że w miarę możliwości należy je trzymać w parach.

Królik olbrzymi srokacz

Króliki tej rasy osiągają minimalną wagę 5kg dla samców i 5,5 kg dla samic. Królik olbrzymi srokacz zawdzięcza swoją nazwę unikalnemu wzorowi kolorów. Królik ten jest idealnym zwierzakiem dla par lub seniorów szukających towarzysza. Ta rasa jest bardziej niezależna od innych i mniej czuła, ale nadal ciekawa i delikatna. Można go rozpoznać po plamkach na nosie przypominających motyla.

Belgijski olbrzym

Belgijskie króliki olbrzymy to z pewnością największe króliki na świecie. Mogą osiągać wagę do 10 kg. Znane są jako królik uniwersalne, co oznacza, że hodowane są zarówno na mięso, jak i do pokazów czy jako zwierzątka domowe. Nierzadko można zobaczyć belgijskiego olbrzyma bawiącego się z psami, a nawet przytulającego się do nich, jeśli mieszkają razem. Dzieci w każdym wieku są zachęcane do ich głaskania, ale nie powinny ich nosić ze względu na rozmiar i dużą wagę tych królików.

 

Artykuł powstał we współpracy z sqeaky.pl