Czym się różni hawańczyk a maltańczyk?

Psy są wspaniałymi zwierzętami, dają ludziom wiele radości. W dzisiejszych czasach w co drugim domu można znaleźć psa rasowego lub kundelka, każdy pies ma serce na dłoni i jest bardzo oddany swojemu właścicielowi. Wybierając psa dla swojej rodziny warto wziąć pod uwagę charakterystykę danej rasy, to jak psy tej rasy się zachowują, czy lubią dzieci, jaką mają wielkość i długość sierści. To wszystko przekłada się na dobrą symbiozę psa z domownikami.

Ulubione małe rasy psów

Na całym świecie jest wielu miłośników psów małych i dużych. Jedni uwielbiają duże psy obronne, inni zaś cenią sobie żywiołowość małych piesków. Do najpopularniejszych małych piesków można zaliczyć dwie rasy a mianowicie radę Hawańczyk i Maltańczyk. Te dwie rasy są do siebie bardzo podobne i wiele osób ma problem z ich odróżnieniem. Są jednak pewne istotne różnice, które sprawiają, że można je odróżnić po zachowaniu i wyglądzie. Chcąc przygarnąć jednego z tych psów, warto najpierw dowiedzieć się nieco więcej o tych rasach.

Hawańczyk a maltańczyk

Hawańczyk to mały piesek osiągający maksymalną wagę 5,5 – 6kg, jest więc nieco większy niż Maltańczyk, bo ten osiąga maksymalną wagę 5kg. Inną specyficzną różnicą pomiędzy tymi psami jest fakt, że Hawańczyki mają długą sierść składającą się z dwóch rodzajów włosia, a Maltańczyki mają tylko jedną warstwę włosia, która nie wypada, co jest dużym udogodnieniem dla właścicieli tych psów, bo nie muszą oni po nich sprzątać wszędzie zalegającej sierści. Maltańczyki występują tylko w białym kolorze, zaś Hawańczyki mogą mieć bardziej urozmaicone umaszczenie.

Pies a dziecięce towarzystwo

Hawańczyk a Maltańczyk nadają się do domów w którym mieszkają dzieci. Jednak można zauważyć, że Hawańczyki lepiej się rozumieją ze starszymi dziećmi i nie są one tak wyrozumiałe jak Maltańczyki. Te drugie są bardzo łagodne i spokojne z natury, lubią zabawy z dziećmi i nie są agresywne. Zaś Hawańczyki są bardziej wyczulone na ból, nie lubią ciągnięcia i zbyt intensywnej zabawy dziecięcej, w takich sytuacjach mogą się zdenerwować. Dlatego Maltańczyki poleca się dla rodzin z małymi dziećmi, a Hawańczyki do domów ze starszymi dziećmi. Warto też zapamiętać, że obie te rasy nie lubią zbytniej aktywności fizycznej. Mimo, że lubią się bawić i biegać, to jednak nie są one zbyt wielkimi długodystansowcami, szybko się męczą. Można je jednak zabierać na wycieczki rowerowe w specjalnych koszykach rowerowych, bardzo one lubią tą formę aktywności i dobrze się czują podczas takiej przejażdżki.