Niewielka wyspa kryjąca wiele zagadek!

Z czym kojarzy się Madera? Na pewno z miejscem obfitującym w dziwne ale i wyjątkowe owoce a także z krainą pełną zieleni, gdzie wiecznie wszystko zachwyca kwitnącymi roślinami. Wielu uważa że to swego rodzaju Eden i wyspa gdzie zawsze panuje wiosna – kolorowa i pachnąca.
Wyspa ta przynależy do Portugalii wiec mieszkańcy mówią w języku właśnie portugalskim. Jacy są? Pełni życia, kochają różne dania z dorsza i piłkę nożną podobnie jak Portugalczycy mieszkając na kontynencie.

Szlak za szlakiem

Wyspa choć ma jedynie 57 kilometrów długości, zaś szerokość wynosi 22 kilometry, obfituje w piękne, zielone szlaki. Na Maderze jest ich łącznie około 2000 kilometrów. Są to miejsca i ścieżki przeznaczone do spacerów. Większość leżą wzdłuż kanałów levadas czyli kanałów które mają za zadanie nawadniać wyspę. Stworzone zostały przez rolników którzy chcieli aby woda płynąca w górach nawadniała w ten sposób ich pola i plantacje w głębi wyspy. To właśnie oni odszukali te najpiękniejsze trasy. Kanały levadas są odpowiednio zadbane i szanowane przez każdego mieszkańca, bowiem służą i są przydatne dla wszystkich mieszkańców Madery. Co ciekawe rolnicy którzy korzystają z levadas sami kierują wodę na swoje pola za pomocą zastawek. Mimo że nie ma osób które by odpowiadały za „obsługę” kanałów wszyscy dobrze sobie radzą i wiedzą ile wody i kiedy mogą użyć.

Ciekawe owoce i ryby

Dla turystów Madera to głównie nowe smakowe doznania dzięki nieznanym w innych zakątkach owocom. Większość można znaleźć na targu w Funchal. Można tam spotkać różnorodne owoce takie jak wiele odmian Marakui, a także tzw. ananasobanan który jest bardzo popularny wśród turystów. Tak naprawdę jest to monstera deliciosa choć wyglądem faktycznie przypomina krzyżówkę ananasa i banana. Innym ciekawym okazem jest ryba z Japonii o dość przerażającym wyglądzie co nie przeszkadza jej jednak piąć się w rankingu sławy na tym targu. To ryba zwana Czarną Espadą czyli ryba głębinowa którą można zobaczyć oprócz Madery tylko w Japonii.