Jakie warzywa dla świnki morskiej – żywienie i pielęgnacja kawii domowej

Zwierzęta domowe mogą przynieść wiele radosnych chwil, stać się doskonałymi kompanami codzienności. Psy i koty są bardzo popularne, ale to nie jedyne możliwości. Jeśli szukasz pupila idealnego w nieco mniejszym rozmiarze, dobrym wyborem okaże się świnka morska.

Pielęgnacja świnki morskiej

Chociaż świnka morska nie jest specjalnie skomplikowanym zwierzakiem jeśli chodzi o pielęgnację, należy zadbać o kilka ważnych kwestii. Sposób pielęgnacji zależy w głównej mierze od rodzaju włosia świnki. Jeśli zdecydujesz się na krótkowłosą, należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu pupila szczotką z naturalnym i miękkim włosiem. Jeśli chodzi o świnkę długowłosą, czesanie będzie nieco bardziej wymagające. Czesanie pozwala nie tylko utrzymać sierść w dobrej kondycji i oczyścić ją, ale także zauważyć ewentualne pasożyty. Warto także pamiętać o regularnym skracaniu włosów świnki. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Jeśli chodzi o pielęgnację, nie można zapominać także o regularnym skracaniu pazurów. Nie jest to jednak konieczne w każdej sytuacji. Jeśli Twoja świnka morska będzie miała możliwość samodzielnego ścierania pazurów, pielęgnacja będzie nieco łatwiejsza. Świnka może ścierać pazurki na przykład podczas biegania po kamieniach. Jeśli jednak będzie trzeba samodzielnie skrócić pazury śwince morskiej, należy zaopatrzyć się w specjalne cążki. W przypadku niepewności, warto udać się do weterynarza, który udzieli najlepszych wskazówek.
Regularne wizyty u weterynarza to konieczność nie tylko w przypadku psów czy kotów. Również świnki morskie potrzebują profesjonalnej opieki. Co kilka miesięcy konieczne jest na przykład skracanie zębów.
Odpowiednia opieka to coś, o co z pewnością warto zadbać. Dzięki temu świnka morska będzie czuła się dobrze i pozostanie w świetnej kondycji na lata. Kawia domowa żyje średnio 6-8 lat.

Jakie warzywa dla świnki morskiej – żywienie

Świnka morska powinna mieć stały dostęp do wody pitnej. Jeśli chodzi o żywienie, należy zadbać o dostarczanie jej dobrej jakości mieszanek ze sklepu zoologicznego. Ważne są także dodatki. Jakie warzywa dla świnki morskiej? Warto podawać jej marchewki, ogórki czy paprykę. Kawia domowa lubi również owoce. Jabłka, poziomki oraz jagody sprawdzą się doskonale, ale w niewielkich ilościach. Takie urozmaicenie diety na pewno zadziała dobrze na samopoczucie oraz komfort świnki morskiej. Aby kawia domowa czuła się dobrze, pamiętaj również o spędzaniu z nią czasu. Świnki morskie nie lubią być bowiem pozostawiane w samotności na długi czas.