Wszystko o maltańczykach

Bardzo wiele osób jest wręcz zauroczonych tą rasą, zapominając o tym, że jak każda inna posiada cechy charakterystyczne, które nie wszystkim będą odpowiadały. Koniecznie należy zastanowić się nad poszczególnymi rozwiązaniami, porównać cechy każdej z ras, którą się jest zainteresowanych. Pozwoli to na wybranie takiej, która spełni oczekiwania. Dla wielu osób niewątpliwie dużym zaskoczeniem będzie fakt, że są rasy, które będą wymagały zwiększonej higieny i więcej pielęgnacji. Oczywiście można do nich zaliczyć maltańczyki.

Wszystko o maltańczykach

Przed podjęciem decyzji, należy zastanowić się nad tym, jakie cechy charakteru nas interesują. Wiadomo, że jeśli ktoś jest aktywny fizycznie to warto, by pies także dawał rade na dłuższych spacerach. Zanim podejmie się decyzję, należy zdobyć informacje, by dowiedzieć się o szczegółach. W krótkim czasie można pomyśleć, że nawet wiedząc wszystko o maltańczykach, i tak wiele osób będzie zaskoczonych. Wiadomo, że są to jedne z najstarszych ras psów, ponieważ na początku były tresowane do walki z gryzoniami. Ich wygląd jest specyficzny, dlatego tak wiele osób jest nimi oczarowanych. Doskonale sprawdzają się jako psy do towarzystwa, szczególnie jeśli ktoś mieszka w blokach.

 

Nie należą do dużej rasy, ponieważ zwykle ważą od 2 do 4 kilogramów, natomiast w kłębie osiągają maksymalnie 25 centymetrów. Posiadają białą sierść, która jest nie tylko długa, ale przede wszystkim maksymalnie gęsta. Pies tej rasy wymaga pielęgnacji, dlatego każdego dnia należy je czesać, inaczej sierść może się kołtunić. Warto co dwa tygodnie go kąpać, ponieważ pozwala to oczyścić sierść, ale jednocześnie maksymalnie ułatwia rozczesywanie. Bardzo duże znaczenie ma także regularne przemywanie oczu specjalnym roztworem. Rasa ma problem z łzawieniem, z tego właśnie powodu, należy pamiętać o regularnym przemywaniu oczu. Codzienne czesanie, przemywanie oczu i kąpanie psa co dwa tygodnie to spore obciążenie czasowe.

 

Dlatego, zanim ktoś podejmie decyzję o zakupieniu psa tej rasy, powinien zastanowić się nad tym, czy da sobie radę z zadbaniem o jego właściwą higienę i pozostałe potrzeby. Ponadto należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, sczepieniach, czy możliwych chorobach takich jak zapalenie spojówek, które są częste u tej rasy. Nie każdy nadaje się do takiego poświęcenia związanego z posiadaniem zwierząt, dlatego warto sobie o tym pomyśleć. Warto pamiętać o tym, jakie ma się oczekiwania co do cech charakteru psa, ponieważ będzie to rzutowało na późniejszą opiekę nad nim.