Owczarek belgijski szkolenie podstawowe

Niektóre rasy psów są bardziej wymagające od innych. Psy można podzielić ze względu na ich wygląd ale i charakter. Niektóre psy pełnią funkcję typowo towarzyską, są psami, które lubią się bawić i leniuchować. Są też psy, których główną domeną jest obrona a czasem i atak. Psy obronne wymagają specjalnej tresury, która ułatwi zapanowanie nad ich naturalnymi instynktami. Jednymi z popularniejszych psów obronnych są owczarki belgijskie. To wyjątkowa rasa psów o których warto się dowiedzieć nieco więcej, zanim zdecydujemy się na ich przygarnięcie.

Cechy charakterystyczne owczarka belgijskiego

Owczarek belgijski to pies, do którego trzeba mieć respekt. To bardzo mądry i inteligentny pies, który wymaga tresury już od najmłodszych lat. Głęboko w swojej genetyce ma zawartą ochronę swojego pana, zrobi wszystko by temu podołać. To typowy przykład psa obronnego, który ma za zadanie stróżować i pilnować własności swojego pana. Psy te często są szkolone na psy policyjne i stróżujące, bo mają do tego naturalne predyspozycje. Owczarki belgijskie są dosyć wysokie i smukłe, mają jednak silne mięśnie, szybki skok i potrafią bardzo szybko biegać. Są w stanie przeskoczyć nawet wysokie ogrodzenie, niech więc nikogo nie zmyli ich wysoki wzrost. Są bardzo czujne i skupione na swoim zadaniu, nie pozwolą nikomu obcemu zbliżyć się do terenu, którego pilnują. Mimo wszystko psy te doskonale też nadają się na domowych towarzyszy, bo są bardzo przywiązane do swoich właścicieli.

Owczarek belgijski szkolenie

Jak już powyżej wspomniano, Owczarki belgijskie wymagają specjalnego szkolenia. Najlepiej jest się z nimi zapisać na profesjonalne zajęcia z psim behawiorystą, bo wtedy ma się pewność, że zostaną one w odpowiedni sposób zrozumiane i wytresowane. Owczarek belgijski szkolenie podstawowe to przede wszystkim nauczenie psa posłuszeństwa i wykonywania prostych komend. Najważniejsze komendy na takim szkoleniu, które pies musi opanować to komenda siad, zostań, waruj, pilnuj, leżeć i przynieś. Pies po takim szkoleniu powinien wykonywać te komendy bez mrugnięcia okiem natychmiastowo. Bardzo ważną kwestią jest też nauczenie psa, by nie reagował na różne zewnętrzne bodźce. Nie powinny go rozpraszać inne psy czy małe zwierzęta, bo to bardzo ważne przy pilnowaniu danego terenu. Owczarki belgijskie są bardzo piękne, mają naturę dominującą ale są bardzo wierne swojemu panu. Są to psy niezawodne, na których można polegać, oczywiście jeśli zostały wcześniej w odpowiedni sposób wytresowane.