Pies przewodnik dla osób niewidomych – sprawdź, co warto wiedzieć

Pies przewodnik niewidomych to bardzo ważna pomoc rehabilitacyjna. Dzięki zwierzakowi osoba niewidoma może bezpiecznie się poruszać, szczególnie w terenie, gdzie użycie białej laski jest trudne lub wręcz niemożliwe. Warto również wspomnieć, że pies oferuje swoje towarzystwo, dzięki czemu osoba niewidoma może zyskać wiernego kompana. Mówi się, że pies jest przyjacielem człowieka. Dla osoby niewidomej obecność takiego pupila znaczy bardzo dużo.

Pies przewodnik niewidomych – najważniejsze informacje

Nie każdy pies może stać się przewodnikiem dla osób niewidomych. Zwierzęta wybierane przez Polski Związek Niewidomych muszą posiadać odpowiednie cechy. Podczas wyboru brane pod uwagą są kwestie związane z budową fizyczną, bardzo ważne są również cechy psychiczne. Pies przewodnik powinien być opanowany, chętnie nabywać nowe umiejętności. Taki pupil musi być przyjaźnie nastawiony do ludzi, ale jednocześnie nie ufać obcym.
Każdy pies przed podjęciem ważne roli przewodnika, przechodzi szereg szkoleń. Podczas ćwiczeń musi wykazać się odpowiednimi umiejętnościami. Ważne jest przyswojenie najważniejszych zasad, prawidłowa reakcja na polecenia takie jak „naprzód”, „w lewo”, „w prawo” i inne. Podczas szkolenia pies uczy się, w jaki sposób bezpiecznie przeprowadzić osobę niewidomą w różnych warunkach. Zwierzę uczy się również jak zachowywać się na przykład podczas przejazdu środkami komunikacji miejskiej.
Według regulaminu, aby osobie niewidomej został przyznany pies opiekun, muszą być spełnione konkretne warunki]:

  1. Osoba jest całkowicie niewidoma i ukończyła 16 rok życia,
  2. Osoba niewidoma jest całkowicie sprawna fizycznie,
  3. Osoba niewidoma potrafi samodzielnie poruszać się przy pomocy białej laski,
  4. Osoba niewidoma lubi zwierzęta, nie nadużywa alkoholu i jest zrównoważona psychicznie,
  5. Osoba niewidoma posiada odpowiednie warunki, które pozwalają zapewnić psu wszystko to czego potrzebuje.

Zgłoszenie

Osoba niewidoma, która chciałaby otrzymać psa przewodnika, powinna zgłosić się do Polskiego Związku Niewidomych. Przed przyznaniem zwierzaka, osoba niewidoma uczestniczy w dwutygodniowym kursie, który ma na celu przekazać najważniejsze informacje dotyczące współpracy z psem. Ten czas to również doskonała okazja to stworzenia więzi z pupilem, co jest bardzo ważne. Na koniec kursu odbywa się egzamin, który jest oceniany i nadzorowany przez komisję powołaną przez Dyrektora Związku Niewidomych. Jeśli wynik jest pozytywny, osoba niewidoma otrzymuje odpowiednie dokumenty, które potwierdzają, że jest właścicielem psa przewodnika.