Kotek nie chce jeść – co robić?

Zdrowy kot przebywający w odpowiednich warunkach zawsze ma ochotę na jedzenie. Jeśli Twój zwierzak nie jest zainteresowany zawartością swojej miski, prawdopodobnie coś jest nie w porządku z jego zdrowiem lub samopoczuciem. Kiedy należy się martwić? Jeśli kot odmawia posiłku kilkukrotnie, a do tego występują inne niepokojące objawy jak biegunka czy wymioty, jest to z pewnością powód do zmartwienia i podjęcia odpowiedniego działania. Jeśli kotek nie chce jeść, nie warto zwlekać, a należy mu pomóc.

Kotek nie chce jeść – możliwe przyczyny problemu

Przyczyny braku chęci do spożywania pokarmu przez kota mogą być różne. Wśród najczęściej występujących znajdują się:

  1. Zmiana karmy,
  2. Brudna miska,
  3. Stres,
  4. Problemy emocjonalne,
  5. Niestrawność,
  6. Problemy związane z układem trawiennym,
  7. Choroba.

Jeśli zwierzę kilkukrotnie odmawia posiłku, należy skontaktować się z weterynarzem. Trzeba zrobić to niezwłocznie, jeśli poza brakiem apetytu występują inne niepokojące objawy. Mowa tutaj o biegunce, braku sił i osowieniu, wymiotach. Jeśli kot nie chce jeść, ale nie występują inne niepokojące dolegliwości, warto podjąć odpowiednie działania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnym akapicie. Zapraszamy o lektury.

Zadbaj o kota

Jeśli kot odmawia jedzenia, ale poza tym zachowuje się normalnie, warto spróbować znaleźć rozwiązanie problemu. Być może zwierzakowi nie odpowiada miejsce ustawienia miski z pokarmem lub stopień jej czystości. Miska powinna być czysta i ustawiona w miejscu, w którym kot może spożywać jedzenie komfortowo. Tak na przykład miska postawiona przy kuwecie czy w pobliżu śmietnika to zdecydowanie zły pomysł. Warto również zadbać o jakość posiłku. Stawiaj na karmy mokre i suche, które są wysokiej jakości i zadbają o dostarczenie zwierzakowi wszystkich najważniejszych składników. Smaczna karma może zachęcić Twojego pupila do jedzenia. Jeśli mimo dobrej jakości karmy i prawidłowych warunków kot odmawia jedzenia kilkukrotnie, warto udać się na wizytę do weterynarza.

Zakończenie

Koty bardzo rzadko odmawiają posiłku. Zdrowe i szczęśliwe zwierze chętnie spożywa ulubioną karmę. Jeśli Twój pupil odmawia jedzenia, warto odnaleźć przyczynę problemu i postarać się ją rozwiązać. Jeśli kot zachowuje się normalnie, a jedynym problemem jest brak chęci do jedzenia, warto zwrócić uwagę na jakość karmy oraz miejsce w którym jest ustawiona miska. Pokarm powinien być wysokiej jakości, a warunki schludne. Jeśli takie działania nie pomagają, albo jeśli występują inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się ze zwierzakiem do weterynarza.